Zamknij

Cukrzyca stresowa. Czy można zachorować na cukrzycę ze stresu?

14.07.2022
Aktualizacja: 14.07.2022 15:50

Okazuje się, że stres silnie łączy się z cukrzycą. I może być czynnikiem ryzyka tej choroby – udowodniło to jedno z niemieckich badań. Czy zatem zdrowe osoby, które doświadczają przewlekłego stresu, powinny obawiać się, że zachorują na cukrzycę?

Cukrzyca stresowa - stres zwiększa ryzyko choroby
fot. Dmitry Tkachuk/Schutterstock

Cukrzyca to epidemia XXI wieku – chorych jest coraz więcej. Jak twierdzą lekarze, wystąpienie cukrzycy typu 2 nie jest zdarzeniem losowym, które po prostu się przytrafia. Znany jest cały szereg czynników ryzyka, które mogą sprzyjać tej chorobie lub chociaż pomóc ją przewidzieć. Na pierwszym miejscu wymienia się otyłość, ale ryzyko zwiększają też klasyczne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej. Naukowcy wciąż jednak poszukują innych czynników, mających wpływ na wystąpienie tej choroby. Okazuje się, że może nim być również stres.

– Poszukiwanie czynników ryzyka cukrzycy jest jednocześnie poszukiwaniem strategii zapobiegania – mówi prof. Karl-Heinz Ladwig, profesor medycyny psychosomatycznej na Uniwersytecie Technicznym w Monachium i w Helmholtz Zentrum w Monachium, który jest autorem badania nad wpływem stresu w pracy na ryzyko cukrzycy. Naukowiec twierdzi, że nie tylko depresja, zaburzenia snu, ale także nadmiar stresu sprzyjają rozwojowi cukrzycy.

Cukrzyca stresowa – stres zwiększa ryzyko cukrzycy

Z badania prof. Ladwiga wynika, że stres zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 45 proc.! Kortyzol i adrenalina, hormony, które w dużych ilościach wydzielają się podczas stresu, mają negatywny wpływ na metabolizm organizmu, przez co przyczyniają się m.in. do insulinooporności. Spośród przebadanych osób, które pracowały w dużym stresie, prawie połowa zachorowała na cukrzycę typu 2.

Naukowcy dokładnie prześledzili dane od ponad 5300 pracujących kobiet i mężczyzn w wieku od 29 do 66 lat, którzy wzięli udział w dwóch dużych badaniach populacyjnych dotyczących zdrowia mieszkańców Augsburga, trwających ponad 20 lat. Sprawdzili, u ilu i jakich osób rozwinęła się w tym czasie cukrzyca. Po okresie obserwacji trwającym średnio 13 lat u niespełna 300 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2. Okazało się też, że osoby o dużym obciążeniu pracą miały o 45 proc. zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami o małym obciążeniu pracą.

– Tego się nie spodziewaliśmy: stres, niezależnie od wszystkich innych czynników ryzyka, jest czynnikiem ryzyka cukrzycy samym w sobie, nawet po skorygowaniu wyników o inne klasyczne czynniki, takie jak otyłość, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej. W naszym badaniu okazało się, że duże obciążenie pracą jest bardzo solidnym i niezależnym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2 – powiedział prof. Ladwig. Dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn.

Jak nie dostać cukrzycy stresowej?

Okazuje się więc, że nie tylko osoby chore na cukrzycę powinny unikać lub minimalizować stres, który podnosi poziom cukru we krwi. W profilaktyce cukrzycy redukcja stresu jest równie ważna. Aby obniżyć poziom kortyzolu, a także zwiększyć wrażliwość na insulinę, warto więc o siebie zadbać. Na pewno pomoże w tym zmiana stylu życia na zdrowszy.

– Jeśli masz stresującą pracę, szczególnie ważne jest, aby zadbać o swoje ciało, ćwiczyć i regularnie robić badania krwi – radzi prof. Ladwig. – Z innych badań wiemy, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w zapobieganiu cukrzycy. Pomaga ona też w zachowaniu równowagi psychicznej, pozwala się poczuć spokojniej. Ważne jest, aby uświadomić ludziom: stres zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy – ostrzega specjalista z Monachium.

Oprócz aktywności fizycznej, podczas której wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, dobrymi sposobami na radzenie sobie ze stresem są ćwiczenia oddechowe, joga, medytacja, a także odpowiednia ilość snu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Gesundheitsforschung-bmbf.de / National Library of Medicine / Cukrzyca.pl / Diagnosis.pl