Zamknij

Cukrzyca powikłaniem infekcji koronawirusem. 7 objawów cukrzycy po COVID-19

09.03.2022
Aktualizacja: 09.03.2022 12:20

Przechorowanie COVID-19 to może nie być koniec kłopotów zdrowotnych związanych z zakażeniem koronawirusem. Problemem może być nie tylko tzw. długi covid, ale także pojawienie się innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca. Zobacz, jakie objawy mogą o tym świadczyć.

Cukrzyca może być powikłaniem po COVID-19
fot. Shutterstock
 1. Dlaczego COVID-19 może prowadzić do cukrzycy?
 2. Wysoki poziom cukru we krwi jest przejściowy?
 3. Jakie są objawy cukrzycy wywołanej przez COVID-19?
 4. Jaki rodzaj cukrzycy pojawia się po COVID-19?

Koronawirus atakuje nie tylko układ oddechowy, ale także inne organy ciała, takie jak serce, tkanki, a nawet układ nerwowy. Wirus jest też szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami współistniejącymi, takimi jak nadciśnienie, choroby serca czy cukrzyca – dużo ciężej przechodzą one zakażenie. Jak wykazują ostatnie badania, cukrzyca może też pojawić się po infekcji koronawirusem u osób, które wcześniej na nią nie chorowały. Na jakie objawy po przechorowaniu COVID-19 zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć?

Dlaczego COVID-19 może prowadzić do cukrzycy?

U osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, może wystąpić jedno z powikłań po COVID-19, którym jest wzrost poziomu cukru w krwi – sugeruje badanie przeprowadzone przez Massachusetts University w Bostonie i opublikowane w „Journal of Diabetes and Complications”. Na szczęście problem jest jednak raczej przejściowy – twierdzą naukowcy. Prowadząca badanie dr Sara Cromer, endokrynolożka powiedziała w oświadczeniu: – Choroba COVID-19 bezpośrednio nie powoduje cukrzycy. Uważam, że raczej skłania ona pacjentów z istniejącą już wcześniej, ale niezdiagnozowaną cukrzycą do pierwszej wizyty u lekarza. To wtedy kłopoty z poziomem cukru we krwi zostają po prostu zdiagnozowane.

Wysoki poziom cukru we krwi jest przejściowy?

Wyniki wcześniej wspomnianego badania wskazują też, że w wielu przypadkach poziom cukru we krwi początkowo wzrasta w okresie rekonwalescencji po COVID-19, ale spada po zastosowaniu leków. Badacze zauważają, że „pacjenci w okresie dochodzenia do zdrowia mogą potrzebować insuliny lub innych leków tylko przez krótki czas”.

Jakie są objawy cukrzycy wywołanej przez COVID-19?

Do objawów cukrzycy wywołanej przez zakażenie koronawirusem należą:

 1. nadmierne pragnienie
 2. uczucie zmęczenia
 3. utrata apetytu
 4. utrata masy ciała
 5. częste oddawanie moczu
 6. swędzenie w okolicy narządów płciowych
 7. niewyraźne widzenie.

Osoby, które w ostatnim czasie chorowały na COVID-19 i u których występują powyższe objawy, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Symptomy te są charakterystyczne dla cukrzycy – nawet jeśli ostatnio nie przebyło się zakażenia koronawirusem, należy pójść do lekarza, który potwierdzi lub wykluczy chorobę.

Jaki rodzaj cukrzycy pojawia się po COVID-19?

Podobnie jak dwa lata temu, gdy prof. Francesco Rubino z King's College w Londynie mówił o pocovidowej cukrzycy: „Nie wiemy, czy ostre objawy cukrzycy u pacjentów to cukrzyca typu 1, typu 2 czy może nowa postać cukrzycy”, również teraz naukowcy nadal nie są pewni, jakiego rodzaju jest to cukrzyca: typu 1 czy typu 2. Ponieważ jednak cukrzyca typu 1 jest w większości przypadków uwarunkowana genetycznie, więc niektórzy badacze przypuszczają, że prawdopodobieństwo zachorowania na ten rodzaj cukrzycy po infekcji koronawirusem może być niemożliwe. Na tym etapie badań sprawa jest jednak wciąż nierozstrzygnięta.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Mint / The Express / ScienceDirect