Zamknij

Cukrzyca w cyfrach – jakie są koszty leczenia i nieleczenia cukrzycy?

01.06.2018 10:10
Badanie poziomu cukru
fot. Fotolia

W Polsce na cukrzycę choruje około 8% ludności, z czego tylko 4% jest pod opieką lekarzy. Pozostałe 4% to osoby, które nie wiedzą o swojej chorobie lub o niej wiedzą, ale nie podjęły leczenia – wynika z raportu Instytutu Ochrony Zdrowia. Zobacz, jakie koszty są związane z leczeniem cukrzycy lub jej powikłań.

Epidemia cukrzycy?

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Co roku rośnie liczba osób, które zapadają na tę chorobę. – Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią około 315 milionów ludzi – podaje dr Robert Ratner z American Diabetes Association. I dodaje: – W Stanach Zjednoczonych co trzeci dolar z Medicare (program ubezpieczeń społecznych administrowany przez rząd USA – przyp. red.) wydawany jest na cukrzyków, a co dziesiąty dolar w całej służbie zdrowia.

Zdaniem dr. Roberta Ratnera nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z epidemią cukrzycy. Podobnego zdania są polscy naukowcy i lekarze.

Według najnowszego raportu „Cukrzyca: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?” przygotowanego przez Instytut Ochrony Zdrowia w Polsce w 2015 r. na cukrzycę chorowało ponad 3 mln chorych, ale tylko część z nich się leczyła.

– Oceniamy, że od 25 do 30 proc. chorych nie zdaje sobie z tego sprawy, bo choroba ta nie została u nich jeszcze wykryta – powiedział dr hab. Mariusz Gujski z Instytut Ochrony Zdrowia.

Innego zdania jest dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Jego zdaniem chorych z nierozpoznaną cukrzycą oraz tych, którzy wiedzą o niej, ale nie podjęli jeszcze leczenia, może być dwukrotnie więcej niż tych, którzy są objęci opieką diabetologiczną.

Oficjalnie Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podaje, że na cukrzycę choruje około 8 proc. Polaków, ale zarejestrowani diabetycy to ok. 4 proc. naszego społeczeństwa.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Cukrzyca to kosztowna choroba?

Według danych NFZ w 2016 r. ze świadczeń publicznej służby zdrowia związanych z cukrzycą korzystało około 1,66 mln osób, czyli o 1,1 proc. więcej w porównaniu do 2015 r.

– Dane te są jednak zaniżone, ponieważ część osób cierpiących na tę chorobę pozostaje niezdiagnozowanych – powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Zdaniem lekarzy i ekspertów zdrowia publicznego późne wykrycie cukrzycy jest niekorzystne, ponieważ nie tylko pogarsza stan zdrowia chorych, ale i zwiększa koszty ich leczenia.

W raporcie Instytutu Ochrony Zdrowia przypomniano, że 2013 r. (dane zebrane według różnych metodologii) całkowite koszty związane z cukrzycą, jakie ponosi państwo, to około 7-12 mld zł rocznie. Te różnice wynikają z liczenia najtrudniejszych do oceny kosztów pośrednich, m.in. wynikających z absencji chorobowej i mniejszej produktywności chorych.

– Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu kosztów cukrzycy w latach 2009-2013, można szacować, że w 2017 r. koszty całkowite cukrzycy sięgnęły co najmniej 9 mld zł – powiedział dr hab. Mariusz Gujski z Instytutu Ochrony Zdrowia.

Ale to nie koniec! Zdaniem prof. Tomasza Klupy, członka zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, koszty leczenia cukrzycy będą z pewnością coraz większe i mogą stać się dużym obciążeniem dla budżetu ochrony zdrowia. Jest to związane z licznymi powikłaniami, do jakich ta choroba doprowadza (np. zawały serca i udary mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku, utrata czucia z powodu neuropatii, amputacji z powodu tzw. stopy cukrzycowej).

– Im później cukrzyca zostanie wykryta i będzie źle leczona, tym więcej jest tego rodzaju powikłań i mają one bardziej agresywny przebieg – powiedział prof. Tomasz Klupa.

Śmiertelne żniwo cukrzycy

– Prawie 70 proc. chorych na cukrzycę umiera z powodu schorzeń układu krążenia – powiedziała Małgorzata Marszałek z Polskiego Towarzystwa Diabetyków. I dodała, że w krajach najbardziej uprzemysłowionych spada śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale postęp ten nie dotyczy diabetyków.

W raporcie „Cukrzyca: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?” podano, że co roku z powodu cukrzycy umiera w Polsce 21,5 tys. osób, a w 2040 r. liczba chorych zwiększy się do ponad 4 mln. W konkluzji raportu napisano: „Walka z cukrzycą to zdrowotna racja stanu Polski i najlepiej rozumiany interes Polaków jako wspólnoty”.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że trzeba zwiększyć nakłady na opiekę medyczną w Polsce. Dr hab. Mariusz Gujski ocenił, że pod względem środków wydawanych na służbę zdrowia Polska może konkurować jedynie z krajami takimi jak Rumunia czy Turcja. Zdaniem wszystkich ekspertów konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie ogólnopolskiego kompleksowego programu zapobiegania, wczesnej diagnozy i leczenia cukrzycy.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: PAP
-----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk