Chorujesz na cukrzycę? Wystarczy miesiąc opóźnienia i zmiany będą nieodwracalne

26.11.2019
Aktualizacja: 26.11.2019 14:22
Badanie dna oka to ważne badanie przy cukrzycy
fot. Shutterstock

Diabetycy są uwrażliwieni przez lekarzy na pilnowanie, żeby nie rozwinęła się u nich stopa cukrzycowa. Niestety wciąż zaniedbują oczy. Tymczasem wystarczy proste badanie, żeby uratować wzrok.

Wielu chorych na cukrzycę można byłoby uchronić przed ślepotą i niepełnosprawnością dzięki wczesnemu wykryciu tzw. cukrzycowego obrzęku plamki. Wystarczy proste badanie dna oka - podkreślali okuliści na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej 25 listopada 2019 roku.

Retinopatia cukrzycowa to groźne powikłanie cukrzycy, które może prowadzić do utraty wzroku. Do retinopatii cukrzycowej dochodzi wtedy, gdy wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne w siatkówce. Gdy dojdzie do wycieku przezroczystego płynu, pojawia się obrzęk siatkówki, który może doprowadzić do utraty widzenia centralnego, a następnie do ślepoty.

Prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zapewnił, że przed tego rodzaju utratą wzroku może uchronić chorego leczenie polegające na wstrzyknięciu do oka leku zmniejszającego obrzęk (antyVEGF). U wielu pacjentów może nastąpić poprawa ostrości widzenia, choć niekiedy potrzebny jest dodatkowy zabieg laserowy.

„Warunkiem takiej terapii, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest odpowiednio wczesne wykrycie cukrzycowego obrzęku plamki, co jest szczególnie ważne u osób czynnych zawodowo. U niektórych chorych wystarczy nawet miesiąc opóźnienia w diagnostyce, by powstałe w siatkówce zmiany były już nieodwracalne” - podkreślił prof. Rejdak.

Z danych przedstawionych podczas spotkania wynika, że problem jest poważny, na cukrzycę choruje w Polsce aktualnie ok. 3 mln Polaków, w tym wielu młodych. Szacuje się, że 40 proc. osób z cukrzycowym obrzękiem plamki nie ma jeszcze 45 lat.

Źródło: PAP