Michał Kamiński o cukrzycy: usłyszałem, że mogę nie dożyć 40-stki

23.10.2019
Aktualizacja: 20.03.2020 12:12
Michał Kamiński w Radiu ZET

 - Przyjąłem założenie, że jeśli już zacząłem się leczyć, to lekarzom nie można kłamać - mówił Michał Kamiński, senator PSL w Radiu ZET.

W 2016 roku Michała Kamińskiego zaczepił na schodach Pałacu Prezydenckiego prezydencki lekarz: Panie ministrze, ile pan ma lat? Trzydzieści pięć. A ile pan waży? 147 kilogramów. Jak pan dociągnie do 40-stki, to będzie dobrze - tak zaczyna się opowieść Michała Kamińskiego, dziś senatora PSL, o cukrzycy.

Strach po usłyszeniu diagnozy

- Był środek jesieni, było zimno, a ja byłem spocony jak mysz kościelna. Prezydencki lekarz powiedział: prawdopodobnie ma pan cukrzycę - kontynuował swoją opowieść o  Michał Kamiński w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Mniej delikatna była Ewa Kopacz. "Michał, albo pójdziesz na badania, albo cię tam zawiozę" - wspominał jej słowa gość Michała Figurskiego.

Gdy po raz pierwszy zmierzył poziom cukru we krwi, wynik przekroczył grubo ponad 300 mg/dL. Cukrzyca diagnozowana jest, gdy poziom stężenia cukru we krwi na czczo przekracza 125 mg/dL, a wynik w granicach 100-125 mg/dL jest już stanem przedcukrzycowym.

- Najbardziej bałem się tego, że będę się musiał codziennie kłuć. Jestem z tych, co się boją zastrzyków, igieł - przyznał Michał Kamiński w rozmowie z Michałem Figurskim.

Przesilenie jesienne czy cukrzyca?

Obecna w studiu Radia ZET diabetolog dr Anna Jeznach-Steinhagen potwierdziła, że nadmierne pocenie się jest jednym z wielu niecharakterystycznych objawów cukrzycy.

Inne objawy cukrzycy typu 2 to m.in.:

  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz,
  • przewlekłe zmęczenie.

- Cukrzyca to choroba kłamców, sam siebie człowiek oszukuje. Na samym początku przyjąłem założenie, że jeśli już się zacząłem leczyć, to lekarzom nie można kłamać - mówił Michał Kamiński w Radiu ZET. Pani doktor Anna Jeznach-Steinhagen potwierdziła, że zanim pacjenci wybiorą się do lekarza, pacjenci długo szukają uzasadnienia swoich dolegliwości: przewlekłe zmęczenie to na pewno przesilenie jesienne, wzmożone pragnienie - bo sezon grzewczy, wielomocz - bo więcej pijemy ostatnimi czasy.

Tymczasem cukrzyca typu 2 to bardzo powszechna choroba. Problem ten dotyczy mniej więcej co 10. osoby w Polsce. Oznacza to, że niemal każdy z nas ma kogoś z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym w rodzinie.

- Dlatego też apelujmy do wszystkich, aby przynajmniej raz w roku robili badanie stężenia glukozy we krwi, a już na pewno po 35. roku życia, z nadwagą, z chorobami towarzyszącymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze czy zespół policystycznych jajników - mówiła dr Anna Jeznach-Steinhagen w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Leczenie zaczyna się w głowie

- Zacząłem mówić o cukrzycy, bo wszyscy myśleli, że mam raka. Córki czytały w gazetach, że umieram. Gwałtownie schudłem. Paradoksalnie, zacząłem chudnąć wtedy, gdy się przestałem odchudzać, ale to był skutek uboczny walki z cukrzycą, a nie cel sam w sobie - mówił Michał Kamiński w Radiu ZET.

Gość Michała Figurskiego mówił, że na własnej skórze przekonał się, co znaczy powiedzenie, że "leczenie zaczyna się w głowie". "Na jednych strach działa paraliżująco, na mnie zadziałał mobilizująco. Zrozumiałem, że wóz albo przewóz. Jak się z tym nie zmierzę, to będę miał gigantyczne kłopoty" - wspominał Michał Kamiński.

Dr Anna Jeznach-Steinhagen podkreślała, że w przypadku cukrzycy typu 2. ważne jest aby unikać zarówno cukru w postaci słodkich przekąsek, jak i cukrów prostych, zawartych w produktach przetworzonych, takich jak bagietka. Istotną rolę odgrywa również stres. "Stres podnosi cukier we krwi poprzez działanie hormonów nadnerczowych, hormonów stresu, takich jak kortyzol, noradrenalina, adrenalina. To są sytuacje, kiedy organizm mobilizuje się do walki, a energii dostarcza właśnie glukoza. Jeśli stres trwa przewlekle, to spowoduje zmiany patologiczne" - ostrzegała pani doktor.

- Dla ludzi, którzy lubią jeść: ja dalej lubię jeść. Znalazłem autentyczną radość w jedzeniu dobrym dla cukrzyka. Nie ma czegoś takiego jak dieta cukrzycowa. To jest po prostu zdrowa dieta, oparta na piramidzie żywieniowej. Wbrew pozorom gama potraw jest naprawdę bardzo szeroka - mówił Michał Kamiński, który przy okazji zdradził, że przeszedł na wegetarianizm.

- Jest dużo doniesień o tym, że diety oparta na warzywach są bardzo korzystne, mogą nawet cofnąć rozpoznanie cukrzycy. Nawet jeśli nie jest to stricte wegetarianizm, to może być fleksitarianizm: kasujemy z diety mięso czerwone, a białe pojawia się dwa razy w tygodniu, na zmianę z rybą - mówiła dr Anna Jeznach-Steinhagen w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Na koniec ekspert podzieliła się pewną ciekawostką: zgodnie z wynikami najnowszych badań, u pacjentów, którzy znacząco schudli, możliwe jest nawet cofnięcie rozpoznania cukrzycy typu 2.

Posłuchaj podcastu

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.