Zamknij

Cukrzyca typu LADA: cukrzyca typu 1 u dorosłych. Czym jest?

02.10.2019
Aktualizacja: 09.12.2020 11:14

Cukrzyca typu 1 kojarzy się z dziećmi i młodzieżą. Uważa się bowiem, że cukrzyca typu 1 ujawnia się już na wczesnym etapie życia człowieka. Tak jednak nie musi być. Cukrzyca LADA to późno ujawniająca się cukrzyca typu 1. Diagnozuje się ją u osób dorosłych, nie u dzieci. To podstępny typ cukrzycy, który rozwija się latami, stężenie glukozy zwiększa się stopniowo, a objawy ujawniają się po długim czasie trwania choroby. 

Cukrzyca LADA to cukrzyca typu 1
fot. Shutterstock

Cukrzyca LADA (autoimmunologiczna cukrzyca dorosłych) to rodzaj cukrzycy typu pierwszego, który charakteryzuje się późnym ujawnieniem się cukrzycy typu 1 u dorosłych, a nie jak to zwykle ma miejsce u dzieci. Cukrzyca typu LADA może wystąpić w każdym wieku, ale zwykle występuje pomiędzy 30. a 70. rokiem życia.

Czym różni się klasyczna postać cukrzycy typu 1 i cukrzyca typu LADA? W przypadku cukrzycy typu 1, objawy pojawiają się nagle, natomiast cukrzyca typu LADA rozwija się latami, a stężenie glukozy we krwi zwiększa się stopniowo.

Skrót LADA pochodzi od angielskiej nazwy ,,latent autoimmune diabetes in adults'', co oznacza późno ujawniającą się cukrzycę typu 1 u dorosłych.

Dominującą rolę w rozwoju cukrzycy typu LADA odgrywa powolny autoimmunologiczny naciek zapalny wysp trzustkowych, powodujący dysfunkcję wydzielających insulinę komórek β. Proces ten postępuje stopniowo, powoli, rozwija się latami, dlatego LADA ujawnia się w późniejszym wieku i przebiega inaczej niż cukrzyca typu 1.

Niestety, dokładna przyczyna powolnego autoimmunologicznego uszkodzenia wysp trzustkowych nie jest znana. Wiadomo jednak, że istotną rolę mogą odgrywać genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.

Cukrzyca typu LADA: objawy

Cukrzycę LADA zwykle rozpoznaje się przypadkowo podczas rutynowych badań okresowych, co jest często dużym zdziwieniem dla pacjenta.

Chorzy na cukrzycę typu LADA najczęściej nie mają żadnych podejrzeń co do swojego stanu zdrowia, bo mają prawidłową masę ciała lub lekką nadwagę i nie mają wywiadu rodzinnego w kierunku cukrzycy, choć często chorują na inną chorobę o podłożu autoimmunologicznym, na przykład nadczynność lub niedoczynność tarczycy. 

W przypadku cukrzycy LADA stężenie glukozy we krwi zwiększa się stopniowo, a chorzy na ten typ cukrzycy narażeni są na powikłania związane z wysokim poziomem glukozy we krwi tak samo, jak chorzy na inne typy cukrzycy.

Cukrzyca typu LADA: badania

Cukrzycę LADA można zdiagnozować po oznaczeniu stężenia peptydu C na czczo i po podaniu glukagonu dożylnie: w przebiegu cukrzycy LADA stężenie peptydu jest małe, bez zwiększenia po podaniu glukagonu. Oznacza się również przeciwciała anty-GAD (przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego) we krwi.

Cukrzyca typu LADA: leczenie

Ponieważ w przebiegu cukrzycy LADA dochodzi do stopniowego niszczenia komórek typu β przez przeciwciała, co powoduje ich destrukcję i zmniejszenie wydzielania przez nie insuliny, jedyną metodą leczenia cukrzycy LADA jest podawanie insuliny i dieta cukrzycowa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; podyplomie.pl