Zamknij

Cukrzyca 3c: Odkryto nowy typ choroby. Diabetycy byli źle diagnozowani?

25.10.2017 17:16

Jest powszechniejsza niż cukrzyca typu 1, ale najczęściej mylona jest z cukrzycą typu 2. Niedawno odkryta cukrzyca 3c wymaga odmiennego leczenia - większej ilości insuliny oraz przyjmowania preparatów z enzymami trawiennymi wraz ze spożywanym jedzeniem. Co jeszcze o niej wiadomo?

Garo/Phanie/East News
fot. ---

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że cukrzycę można podzielić na dwa typy - 1 i 2, to istnieje jeszcze jedna odmiana tego schorzenia — cukrzyca 3c, którą niedawno udało się zidentyfikować naukowcom.

Cukrzyca typu 1 zaczyna się zwykle w dzieciństwie lub w latach młodzieńczych i niemal zawsze wymaga podawania insuliny.

Cukrzyca typu 2 pojawia się w momencie, gdy trzustka nie nadąża z zapotrzebowaniem organizmu na insulinę, a podłożem tego problemu najczęściej jest nadwaga lub otyłość, na którą częściej narażone są osoby starsze lub w średnim wieku.

Istnieje jednak jeszcze trzeci typ tego schorzenia, tzw. cukrzyca 3c, której źródłem są stany zapalne lub zmiany nowotworowe w obrębie trzustki, utrudniające naturalną zdolność tego organu do produkcji insuliny, innych hormonów oraz białek (enzymów) niezbędnych do strawienia żywności.

Cukrzyca 3c: na czym polega nowy typ cukrzycy?

Kompleksowe badania przeprowadzone na ponad 2 milionach diabetyków z Wielkiej Brytanii udowodniły jednak, że większość przypadków cukrzycy 3c jest błędnie diagnozowana jako cukrzyca typu 2 (prawidłowo rozpoznano ją dotąd tylko u ok. 3 proc. cukrzyków)

Eksperci, którzy zaprezentowali na łamach Diabetes Care wyniki pierwszych badań na tak szerokiej populacji diabetyków (w ramach Royal College of General Practicioners Research) obawiają się, że cukrzyca 3c jest znacznie częstsza, niż dotąd sądzono. Wielu cukrzyków może być nieprawidłowo zdiagnozowanych pod względem typu choroby, który występuje w ich przypadku.

Osoby cierpiące na cukrzycę 3c w przeciwieństwie do pacjentów z innymi typami cukrzycy wymagają nie tylko przyjmowania insuliny, ale niezbędne są im także specjalne enzymy, które można zażywać w formie tabletek pomiędzy posiłkami i przekąskami. 

Cukrzyca 3c: częstsza niż cukrzyca typu 1, mylona z cukrzycą typu 2

Cukrzyca typu 3c może być dużo częstsza u dorosłych niż cukrzyca typu 1. Objawy tej choroby mogą pojawić się nawet w ciągu 10 lat od uszkodzenia trzustki. Według naukowców to właśnie to opóźnienie może być jednym z powodów, dla których nowy typ cukrzycy był dotąd trudny do wychwycenia.

Prawidłowe określenie typu cukrzycy jest ważne, ponieważ pomaga w doborze właściwego leczenia. Kilka leków stosowanych w cukrzycy typu 2, takich jak gliklazyd, może nie być tak skuteczne w cukrzycy typu 3c. Nie dość, że leczenie za pomocą tych środków może być nieskuteczne, to na dodatek naraża chorych na doprowadzenie do niepotrzebnego wahania poziomu cukru we krwi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: The Conversation/ Diabetes Care