Zamknij

Charakterystyczny zapach moczu może być objawem cukrzycy

07.06.2022
Aktualizacja: 07.06.2022 12:40

Zapach moczu przypominający woń owoców może być objawem cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Słodki zapach moczu świadczy o hiperglikemii, dlatego nie wolno tego objawu lekceważyć. Utrzymujący się w organizmie wysoki poziom glukozy może prowadzić do groźnych powikłań.

Próbka moczu
fot. Shutterstock

Charakterystyczny zapach moczu może być objawem przecukrzenia, czyli hiperglikemii. To stan, w którym poziom glukozy we krwi przekracza górne normy. Hiperglikemia jest głównym towarzyszem i jedną z przyczyn cukrzycy. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez długi czas, może powodować stan przedcukrzycowy, czyli stan zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy, a także samą cukrzycę. Hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. 

Hiperglikemia to podstępny stan, który trudno rozpoznać. Jeśli poziom cukru jest naprawdę wysoki, to dolegliwości mogą pojawiać się wolno, stopniowo, usypiając tym samym czujność chorych. Objawy hiperglikemii to przede wszystkim: mocne pragnienie, częste oddawanie moczu, suchość lub świąd skóry, silne uczucie zmęczenia, senność, niewyraźne widzenie, wolniejsze gojenie się ran i owrzodzeń, a także zmieniony zapach moczu.

Owocowy zapach moczu może być objawem cukrzycy

Owocowy, lekko słodki lub kwiatowy zapach moczu może świadczyć o hiperglikemii. Może to zwiastować cukrzycę lub świadczyć o niewyrównanej, niekontrolowanej cukrzycy. Tego objawu nie wolno lekceważyć, bo nieleczona hiperglikemia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia nerwów, naczyń krwionośnych, choroby oczu, stóp, nerek. Może również zwiększyć ryzyko zakażeń. 

Słodki, owocowy zapach moczu jest wskazaniem do skontrolowania poziomu glukozy we krwi. Badanie glukozy wykonuje się z próbki krwi, która jest pobierana na czczo, zazwyczaj rano. Zaleca się, by przed badaniem unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), medicover.pl,