Zamknij

Z każdą kolejną infekcją COVID-19 rośnie ryzyko śmierci. Naukowcy ostrzegają

14.11.2022
Aktualizacja: 14.11.2022 14:47

Nie bez powodu lekarze i naukowcy zalecają, by chronić się przed COVID-19 na wszelkie dostępne sposoby – za pomocą maseczek, szczepionek i zwykłej czujności. Wielokrotne zakażenia koronawirusem nie są bowiem dla organizmu obojętne także w dłuższej perspektywie. Każda kolejna infekcja covid pozostawia trwałe ślady w organizmie, osłabiając go.

Kolejne infekcje covid to większe ryzyko śmierci
fot. AP/Associated Press/East News
  1. Na covid można chorować wiele razy
  2. Przechorowanie i szczepienie nie chroni w pełni
  3. Jakie są konsekwencje wielokrotnych infekcji covid?

W ciągu już niemal trzech lat pandemii niewiele jest osób, które ani razu nie chorowały na COVID-19. Duża grupa miała też więcej niż jedną infekcję. Naukowcy zbadali, jaki wpływ na organizm mają wielokrotne zakażenia koronawirusem. Ich wnioski nie są zbyt optymistyczne: covid zdecydowanie osłabia organizm.

Na covid można chorować wiele razy

Odkąd prawie trzy lata temu rozpoczęła się pandemia COVID-19, doskonale waidomo, że już pierwsze zakażenie koronawirusem może prowadzić do krótko- i długoterminowego pogorszenia zdrowia i że wirus wpływa na niemal wszystkie narządy w organizmie. Jasne jest również to, że na covid można chorować więcej niż raz (dwa, trzy, a nawet cztery), pomimo nabycia naturalnych przeciwciał po każdym zakażeniu. Chorują też osoby, które były szczepione przeciwko COVID-19, nawet dawkami przypominającymi.

Teraz zbadano konsekwencje zdrowotne ponownych zakażeń koronawirusem. Wyniki pokazują, że powtarzające się infekcje SARS-CoV-2 niosą dodatkowe ryzyko dla prawidłowego działania wielu układów w organizmie. Możliwe są zaburzenia pracy serca, płuc, mózgu oraz układu krwionośnego, mięśniowo-szkieletowego i pokarmowego. Zwiększa się też ryzyko hospitalizacji i zgonu. Reinfekcje przyczyniają się również do cukrzycy, chorób nerek i problemów ze zdrowiem psychicznym. Najnowsze badanie zostało opublikowane w „Nature Medicine”.

Przechorowanie i szczepienie nie chroni w pełni

– Osoby, które przechorowały COVID-19, zostały zaszczepione, a nawet przyjęły dawki przypominające nie mają superodporności – mówi dr Ziyad Al-Aly, MD, epidemiolog kliniczny z Washington University School of Medicine w St. Louis, główny autor badania. – Nasze badania wykazały, że zarażenie się po raz drugi, trzeci lub czwarty przyczynia się do dodatkowego ryzyka zdrowotnego w fazie ostrej, czyli w ciągu pierwszych 30 dni od zakażenia, a także w kolejnych miesiącach, czyli tzw. długi covid.

Badanie wykazało też, że ryzyko wzrasta z każdą infekcją. – Oznacza to, że nawet jeśli miałeś dwie infekcje COVID-19, lepiej unikać trzeciej – mówi dr Al-Aly. – A jeśli miałeś trzy infekcje, lepiej unikać czwartej.

Naukowiec ostrzega też przed nowymi mutacjami koronawirusa i jednoczesnymi zakażeniami SARS-CoV-2 i grypą. – Należy zrobić wszystko, aby zapobiec powtarzającym się infekcjom poprzez maseczki, przyjęcie dawek przypominających, pozostawanie w domu, gdy jesteśmy chorzy. Ważne jest także zaszczepienie się na grypę. Warto za wszelką cenę uniknąć tzw. twindemii, czyli jednoczesnego zakażenia grypą i koronawirusem – alarmuje dr Al-Aly.

Jakie są konsekwencje wielokrotnych infekcji covid?

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane 5,8 mln osób z bazy prowadzonej przez U.S. Department of Veterans Affairs. Pacjenci reprezentowali wiele grup wiekowych, rasowych i płciowych. Stworzono zbiór danych 5,3 mln osób, które nie miały pozytywnego wyniku testu na COVID-19 od 1 marca 2020 r. do 6 kwietnia 2022 r., grupę 443 tys osób, które w tym samym czasie miały jeden pozytywny wynik testu na covid, a także trzecią grupę prawie 41 tys osób, które miały dwie lub więcej udokumentowanych infekcji (większość miała 2-3 infekcje, a tylko niewielka liczba cztery, nikt nie miał pięciu). W badaniu uwzględniono takie warianty koronawirusa, jak Delta, Omikron i BA.5.

Co wykazało najnowsze badanie? Osoby z reinfekcją COVID-19 były:

  • dwukrotnie bardziej narażone na śmierć i trzykrotnie bardziej narażone na hospitalizację niż osoby bez reinfekcji
  • 3,5 razy bardziej narażone na problemy z płucami
  • trzy razy bardziej narażone na choroby serca
  • 1,6 razy bardziej narażone na choroby mózgu

niż pacjenci, którzy zostali zakażeni wirusem SARS-CoV-2 tylko raz.

– Ludzie powinni być świadomi ryzyka i czujni, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia, także ponownego wirusem SARS-CoV-2 – podsumowuje dr Al-Aly.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: B. Bowe, Y. Xie i Z. Al-Aly, Acute and postacute sequelae associated with SARS-CoV-2 reinfection, listopad 2022, Nature Medicine (DOI: 10.1038/s41591-022-02051-3)