Zamknij

Rosyjska puszka Pandory. "Wirusy zombie"

28.11.2022 13:30

Naukowcy ostrzegają przed "wirusami zombie" zahibernowanymi w wiecznej zmarzlinie w Rosji. Po 48,5 tys. lat wciąż pozostają zakaźne.

Wirusy w wiecznej zmarzlinie
fot. GABRIELLE VOINOT/EURELIOS/LOOK AT SCIENCES/Science Photo Library

Jedna czwarta półkuli północnej trwale pokryta jest zamarzniętym gruntem. W wiecznej zmarzlinie uśpione są wirusy, które mają zdolność do przetrwania - ostrzegają badacze. Uczeni zwracają uwagę na fakt, że w literaturze znaleźć można sporo informacji na temat uśpionych drobnoustrojów, natomiast niewiele prac poświęcono "żywym" wirusom. "To błędnie sugeruje, że takie zdarzenia są rzadkie i że wirusy zombie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego" - zauważają naukowcy. Żeby nadać problemowi odpowiednie proporcje, scharakteryzowali 13 nowych wirusów wyizolowanych z siedmiu starożytnych próbek wiecznej zmarzliny syberyjskiej, jednej z rzeki Lena i jednej z Kamczatki.

Wirusy w wiecznej zmarzlinie

"Po wstępnych doniesieniach opublikowanych ponad 5 lat temu, badanie to potwierdza zdolność dużych wirusów DNA infekujących Acanthamoeba do pozostania zakaźnymi po ponad 48 500 latach spędzonych w wiecznej zmarzlinie" - piszą naukowcy.

Acanthamoeba to ameba powszechnie obecna w środowisku. Naukowcy użyli jej jako przynęty dla starożytnych wirusów. "Kiedy używamy Acanthamoeba spp. w celu zbadania obecności zakaźnych nieznanych wirusów w prehistorycznej wiecznej zmarzlinie, wykorzystujemy miliardy lat ewolucyjnej odległości od ludzi i innych ssaków jako najlepszą możliwą ochronę przed przypadkowym zakażeniem pracowników laboratoriów lub rozprzestrzenieniem się groźnego wirusa, zarażającego niegdyś plejstoceńskim ssakom, na ich współczesnych krewnych" - tłumaczą badacze.

I podkreślają: "Zagrożenie biologiczne związane z odradzaniem się prehistorycznych wirusów infekujących amebę jest całkowicie nieistotne w porównaniu z poszukiwaniem paleowirusów bezpośrednio z zachowanych w wiecznej zmarzlinie szczątków mamutów, nosorożców włochatych lub prehistorycznych koni, co jest prowadzone w laboratorium Vector w Nowosybirsku w Rosji".

Źródło: An update on eukaryotic viruses revived from ancient permafrost J-M. Alempic, A. Lartigue, A. E. Goncharov, G. Grosse, J. Strauss, A. N. Tikhonov, A. N. Fedorov, O. Poirot, M. Legendre, S. Santini, Ch. Abergel, J-M. Claverie, bioRxiv 2022