Zamknij

Rośnie liczba zakażeń HIV. Badajcie się – apelują specjaliści

01.12.2022 11:39

Każdego dnia 6 osób słyszy, że ma zakażenie HIV – tak wynika z najnowszych danych Fundacji Edukacji Społecznej. Ale to jedynie wierzchołek góry. Zakażeń HIV jest o wiele więcej.

Badanie w kierunku HIV
fot. Shutterstock

Wchodząc w nową relację, warto sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi. To najlepsza rzecz, jaką możemy dla siebie zrobić. Dlatego testujmy się, badajmy. Lepiej wiedzieć i leczyć się niż z niewiedzy zakażać innych – apelują organizatorzy kampanii edukacyjnych dotyczących HIV/AIDS.

Ten rok jest rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków zakażeń HIV. Od początku roku do końca października 2022 r. zakażenie HIV odnotowano aż u 1910 osób, czyli u 6 osób dziennie. A to dopiero wierzchołek góry. Zdaniem ekspertów osób zakażonych HIV może być znacznie więcej. Tylko nie wszyscy o tym wiedzą, bo się nie badają.

W całej Polsce jest 27 Punktów Konsultacyjnych HIV/AIDS, w których można się bezpłatnie przebadać lub zamówić test do domu. Takie badania są anonimowe. Są tam również specjaliści, z którymi można porozmawiać o tej chorobie i jej profilaktyce.

Kiedy zrobić badanie w kierunku HIV?

– Musi upłynąć 12 tygodni od sytuacji ryzykownej, by ten wynik był wiarygodny. Jeśli tydzień temu mieliśmy niebezpieczny kontakt, to w tym badaniu nam to nie wyjdzie – tłumaczy dr Magda Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej i dodaje: – Jednak kluczową sprawą jest profilaktyka. Przed zakażeniem HIV, podobnie jak przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, chroni prezerwatywa.
To ważne, bo z danych epidemiologicznych wynika, że mamy też znaczący wzrost zakażeń kiłą i rzeżączką.

– Wczesne wykrycie choroby przenoszonej drogą płciową i szybie wdrożenie leczenia, daje gwarancję wyleczenia. W przypadki HIV skutecznego leczenia nie ma, ale szybkie wdrożenie leczenia antywirusowego pozwala obniżyć poziom wirusa do poziomu niewykrywalnego – tłumaczy dr Magda Ankiersztejn-Bartczak i dodaje: – Potrzebna jest też edukacja seksualna w szkole, by młodzi ludzie wiedzieli, że prezerwatyw używa się nie tylko jako zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, ale też, by się nie zarazić chorobami przenoszonymi drogą płciową.

– Musimy pamiętać, że AIDS, czyli choroba wywoływana przez HIV, to nadal choroba śmiertelna, lecz teraz już o charakterze przewlekłym – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajwego Centrum ds. Aids. 

W Polsce test przeciwko HIV zrobiło zaledwie 5-6 proc. Polaków. 

Na całym świecie około 38 mln osób jest zakażonych HIV lub choruje na AIDS.

Źródło: Anna Józefowicz Radio ZET