Oceń
Półpasiec to choroba zakaźna wywoływana przez uśpionego w organizmie wirusa ospy. Charakteryzuje się występowaniem bolesnych pęcherzy po jednej stronie ciała, w obszarach skóry unerwionych przez wspólny korzeń rdzeniowy. Najczęstszym powikłaniem jest neuralgia, czyli nadwrażliwość i ból w miejscu wysypki, wynikająca z uszkodzenia włókien nerwowych. Ból może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Ale to niejedyny przykry skutek choroby.
Półpasiec obciąża serce
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie wynika, że półpasiec zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Uczeni przez 16 lat obserwowali ponad 200 tys. ochotników. Ci, którzy przechorowali półpasiec, mieli nawet o 30% zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca w porównaniu z osobami bez obciążonego wywiadu. Co ciekawe, ryzyko to utrzymywało się nawet 12 lat po wyzdrowieniu! Wyniki opublikowano w JAHA, periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Choć w trakcie badania naukowcy nie byli w stanie ocenić wpływu szczepień ochronnych na ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych - w tym okresie szczepionka przeciw ospie nie była jeszcze powszechnie stosowana; ma to być przedmiotem kolejnych badań - związek logiczny wydaje się być prosty: ospa-półpasiec-udary i zawały.
Źródło: "Herpes Zoster and Long‐Term Risk of Cardiovascular Disease" Sh.G. Curhan, K. Kawai, B. Yawn, K. M. Rexrode, E. B. Rimm, G. C. Curhan, Journal of American Heart Association 2022
Oceń artykuł