Zamknij

Półpasiec zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca

29.11.2022 10:25

Półpasiec naraża nas nie tylko na uszkodzenie nerwów, ale zwiększa także ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca - donoszą naukowcy. I ostrzegają, że ryzyko to utrzymuje się przez kilkanaście lat!

Półpasiec
fot. Shutterstock

Półpasiec to choroba zakaźna wywoływana przez uśpionego w organizmie wirusa ospy. Charakteryzuje się występowaniem bolesnych pęcherzy po jednej stronie ciała, w obszarach skóry unerwionych przez wspólny korzeń rdzeniowy. Najczęstszym powikłaniem jest neuralgia, czyli nadwrażliwość i ból w miejscu wysypki, wynikająca z uszkodzenia włókien nerwowych. Ból może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Ale to niejedyny przykry skutek choroby.

Półpasiec obciąża serce

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie wynika, że półpasiec zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Uczeni przez 16 lat obserwowali ponad 200 tys. ochotników. Ci, którzy przechorowali półpasiec, mieli nawet o 30% zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca w porównaniu z osobami bez obciążonego wywiadu. Co ciekawe, ryzyko to utrzymywało się nawet 12 lat po wyzdrowieniu! Wyniki opublikowano w JAHA, periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Choć w trakcie badania naukowcy nie byli w stanie ocenić wpływu szczepień ochronnych na ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych - w tym okresie szczepionka przeciw ospie nie była jeszcze powszechnie stosowana; ma to być przedmiotem kolejnych badań - związek logiczny wydaje się być prosty: ospa-półpasiec-udary i zawały.

Źródło: "Herpes Zoster and Long‐Term Risk of Cardiovascular Disease" Sh.G. Curhan, K. Kawai, B. Yawn, K. M. Rexrode, E. B. Rimm, G. C. Curhan, Journal of American Heart Association 2022

loader