Zamknij

Paciorkowce wyjątkowo groźne w tym roku. Nie żyje 6 dzieci

05.12.2022 10:49

Brytyjscy eksperci ds. zdrowia ostrzegają rodziców przed paciorkowcami z grupy A. To powszechne w sezonie jesienno-zimowym bakterie, które wywołują m.in. anginę i szkarlatynę.

Dzieci w szpitalu
fot. Shutterstock

Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (UKHSA) wydała specjalne ostrzeżenie dla rodziców przed większym niż zwykle zagrożeniem związanym z paciorkowcami z grupy A. W tym sezonie w Wielkiej Brytanii zmarło już sześcioro dzieci: pięcioro w Anglii i jedno w Walii - donosi "Guardian".

Ból gardła i gorączka

Zakażenie paciorkowcami z grupy A objawia się nagłym, bardzo silnym bólem gardła i gorączką. Biały nalot na migdałkach i charakterystyczne czopy na gardle wskazują na anginę, malinowy język i drobna wysypka - na szkarlatynę.

Infekcja paciorkowcami z grupy A przeważnie przebiega łagodnie, ale w rzadkich przypadkach może mieć ostry przebieg. Mówi się wówczas o inwazyjnej chorobie paciorkowcowej grupy A (iGAS). Groźnymi powikłaniami zakażenia paciorkowcami z grupy A są kłębuszkowe zapalenie nerek i ostry gościec stawowy. Rzadkim, ale bardzo groźnym skutkiem odległym może być zespół PANDAS - autoimmunologiczne zaburzenia neuropsychiatryczne, które bywa mylone z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dziecko staje się niespokojne, nadpobudliwe, mogą pojawić się tiki nerwowe czy ataki agresji.

Eksperci z UKHSA podkreślają, że nie ma dowodów na to, że w środowisku pojawił się jakiś nowy szczep paciorkowców. Sytuacja związana jest raczej z większą niż zwykle ilością bakterii w otoczeniu, co jest wynikiem dynamiki epidemicznej: najpierw spadku, a potem zwiększenia aktywności społecznej. W tygodniu 14-20 listopada w Anglii zgłoszono 851 przypadków szkarlatyny, w porównaniu ze średnią 186 w tym samym okresie w poprzednich latach.

Istotne jest to, że zakażenie paciorkowcami z grupy A, jak każde zakażenie bakteryjne, wymaga antybiotykoterapii. Infekcja nie przejdzie po zastosowaniu domowych sposobów na ból gardła ani aptecznych leków wydawanych bez recepty.

Lekarze apelują: jeśli dziecko skarży się na silny, uniemożliwiający przełykanie ból gardła, a infekcji towarzyszy gorączka, rodzice powinni zgłosić się z nim do pediatry.

Źródło: theguardian.com

loader