Zamknij

Objawy ospy u dzieci i dorosłych – jak je rozpoznać?

20.11.2018
Aktualizacja: 14.11.2022 20:15

Objawy ospy wietrznej (nazywanej także wiatrówką) to między innymi: wysypka, ogólne złe samopoczucie i utrata apetytu. Koniecznie sprawdź, jak objawia się ospa u dorosłych i dzieci!

Ospa wietrzna
fot. Shutterstock

Objawy ospy u dzieci i dorosłych są prawie takie same, ale choroba ta ma znacznie łagodniejszy przebieg u najmłodszych niż u osób dorosłych. U tych ostatnich częściej też pojawiają się groźne powikłania. Ospa wietrzna przenoszona jest drogą kropelkową. Wywołują ją przez wirusy Varicella Zoster. Chorobą można się także zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.

Objawy ospy wietrznej u dziecka

Pierwsze objawy ospy u dziecka bardzo łatwo pomylić z przeziębieniem. Początkowe syndromy choroby to między innymi:

Maluchy bardzo często mają też katar i zaczynają być marudne.

Inne objawy ospy u dziecka to między innymi:

Główny objaw ospy wietrznej u dziecka – wysypka

Wysypka u dziecka początkowo pojawia się na skórze gładkiej i owłosionej oraz na błonie śluzowej jamy ustnej gardła, a w niektórych przypadkach nawet na narządach płciowych. Pęcherzyki bardzo sporadycznie pojawiają się na rękach i nogach.

Wysypka w początkowej fazie przybiera postać czerwonych plamek, które przekształcają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym. W ostatniej fazie wysypki, pęcherzyki pękają i pozostawiają po sobie strupy, które odpadają po około 6-7 dniach. Nie zostawiają blizn oraz przebarwień na skórze.

Pielęgnacja wysypki przy odrze u dzieci – co należy robić?

 1. Po kąpieli dziecka osusz delikatnie jego skórę. Nie należy trzeć skóry gąbkami ani ręcznikami.
 2. Nie nakładaj na wykwity skórne pudrów oraz papek. Na początku mogą one łagodzić swędzenie, jednak po zaschnięciu powodują ból.
 3. Podawaj dużo płynów (istnieje duże ryzyko odwodnienia dziecka w tym czasie – unikaj kwaśnych napojów, a także herbatek).
 4. Często i dokładnie myj maluszkowi ręce.
 5. Do kąpieli dodawaj nadmanganian potasu.
 6. Obetnij dziecku paznokcie, a na noc nakładaj bawełniane rękawiczki.
 7. Gdy u dziecka występują wykwity na błonie śluzowej narządów płciowych, przygotuj mu specjalne nasiadówki.

Objawy ospy wietrznej u dorosłych

Objawy ospy u dorosłych są prawie takie same jak ospy u dzieci. Jednak przebieg jest znacznie cięższy i o wiele częściej doprowadza do powikłań.

Objawy ospy u dorosłych:

 • ogólne złe samopoczucie,
 • brak apetytu,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • wysypka,
 • ból mięśni,
 • ból głowy,
 • osłabienie.

Wysypka w przebiegu ospy wietrznej u dorosłych

Pojawiająca się wysypka w przebiegu ospy wietrznej jest bardzo swędząca. Zmiany skórne pojawiają się na początku na tułowiu, a następnie rozprzestrzeniają się na całe ciało.

Początkowa faza wysypki przybiera postać różowych plamek, a następnie zamienia się w krostki, które są wypełnione płynem surowiczym. Następnie zamieniają się one w strupy i odpadają. Cykl taki trwa przez około tydzień. W trakcie choroby pojawia się trzy razy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.