Zamknij

Niezwykły pomysł Polaków na walkę z superbakteriami

30.11.2022 12:42

Superbakterie to jeden z najpilniejszych problemów XXI wieku. Nowatorskie rozwiązanie zaproponowali badacze z Uniwersytetu Gdańskiego, we współpracy z uczonymi z chińskiego Uniwersytetu w Tiencin.

Superbakterie
fot. Shutterstock

Naukowcy od lat próbują rozwiązać problem zakażeń szpitalnych superbakteriami, czyli patogenami wymykającymi się antybiotykoterapii. Nowym pomysłem jest blokowanie metabolizmu żelaza. Zaproponowane rozwiązanie to efekt polsko-chińskiej współpracy.

Superbakterie a metabolizm żelaza

"Żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla przetrwania i replikacji bakterii" - zauważają badacze. Pomysł jest następujący: najwięcej żelaza w ludzkim organizmie bakterie pozyskują z hemu - składnika hemoglobiny. Podanie porfiryny galu (Ga-CHP), która budową przypomina hem, ale nie zawiera żelaza, pozwala oszukać bakterie.

"Ga-CHP może szybko zabijać szczepy Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a nawet szczepy wielolekooporne. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do antybiotyków, bakteriom trudno jest rozwinąć lekooporność pod względem fenotypów i mutacji" - czytamy w opracowaniu.

Publikacja ukaże się w "Chemical Engineering Journal" na początku 2023 roku.

Źródło: "Iron-blocking antibacterial therapy with cationic heme-mimetic gallium porphyrin photosensitizer for combating antibiotic resistance and enhancing photodynamic antibacterial activity" Hao Zhang, Qingsi Li, Xiaoyu Qi, Yi Li, Hongyan Ma, Mariusz Grinholc, Joanna Nakonieczna, Bingran Yu, Xing Wang, Lei Zhang, Chemical Engineering Journal 2023