Zamknij

Nieoczywiste powikłania po covid. Także po przebiegu "łagodnym"

03.01.2023 13:56

Co trzeci pacjent zmaga się z long covid - wynika z badań naukowców z Bytomia. Dolegliwości mogą pojawiać się także wtedy, gdy chorzy łagodnie przeszli zakażenie koronawirusem.

Powikłania po covid
fot. Shutterstock

Zespół dr. hab. Jerzego Jaroszewicza, szefa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeanalizował powikłania po COVID-19 u pacjentów hospitalizowanych i tych, którzy leczyli się w domu. Wnioski nie napawają optymizmem.

Jakie mogą być powikłania po covid?

Kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smaku to najczęstsze dolegliwości, z jakimi zmagają się pacjenci po COVID-19 - wynika z badań naukowców z Bytomia. Mniej oczywiste objawy long covid to: lęki, depresja oraz bezsenność - także u tych, którzy łagodnie przeszli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

"Wiodącym powikłaniem psychiatrycznym i neurologicznym jest bezsenność, która utrzymywała się trzy miesiące po przebyciu COVID-19 u połowy wszystkich badanych pacjentów, bez względu na to, czy ich stan w trakcie zakażenia wymagał hospitalizacji, czy przechodzili koronawirusa łagodnie" - poinformował dr hab. Jerzy Jaroszewicz w komunikacie bydgoskiego szpitala.

Skala problemu jest duża. "Objawy zespołu pocovidowego występują u około 30 proc. pacjentów" - podkreślił kierownik badania.

Co ciekawe, dolegliwości występowały równie często w obu grupach badanych, choć nieprawidłowe wyniki badań pulmonologicznych i testów wydolnościowych częściej obserwowano w grupie hospitalizowanych.

Powikłania COVID-19 to głównie:

  • kaszel,
  • zmęczenie,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia węchu i smaku,
  • lek,
  • depresja,
  • bezsenność.

Dr hab. Jerzy Jaroszewicz zaznaczył, żeby nie wykonywać badań zbyt wcześnie, ponieważ po ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem każdy organizm jest osłabiony.

Nie zaleca również wykonywania rutynowych badań przesiewowych w kierunku long covid wszystkim chorym, a jedynie tym, którzy zauważyli niepokojące objawy takie jak m.in. duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia poznawcze czy żołądkowo-jelitowe.

Źródło: Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu

loader