Zamknij

Kraken to dowód na to, że wirus wciąż mutuje

10.01.2023 12:04

Kraken nie wywołuje ciężkiej infekcji, ale szybko się przenosi i sprytnie omija układ odpornościowy. To dowód na to, że wirus wciąż mutuje - ostrzegają eksperci.

Mapa COVID-19
fot. Shutterstock

Gdy pod koniec 2022 roku w południowej Afryce pojawił się Omikron, świat odetchnął z ulgą. A to dlatego, że nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 szybko się rozprzestrzeniał, ale wywoływał łagodne objawy choroby - w zasadzie tylko zmęczenie, ból głowy i drapanie w gardle. Pojawiły się nawet głosy, że Omikron pomoże zakończyć pandemię, eliminując inne, groźniejsze warianty koronawirusa. Niestety, po trzech latach pandemii, wciąż nic nie jest pewne.

Kraken w USA

Krakren to subwariant XBB.1.5 Omikrona. Aktualnie dominuje w USA, ale został już potwierdzony w 29 krajach.

Sam Kraken nie budzi obaw ekspertów, nie zaobserwowano, aby wywoływał cięższą niż dotychczas postać COVID-19. Jest również podatny na szczepionki. Niepokój budzi fakt, że to wciąż nieostatnia odsłona koronawirusa.

Dr Lisa Barrett, adiunkt na Wydziale Mikrobiologii i Immunologii oraz na Wydziale Lekarskim na Uniwersytecie Dalhousie, w wywiadzie dla CTV News Channel Sunday zauważyła, że Kraken to dowód na to, że koronawirus SARS-CoV-2 wciąż mutuje i to "mutuje szybciej niż zwykłe wirusy układu oddechowego".

„COVID to niestety klasa mistrzowska, jeśli chodzi o ewolucję wirusów” - powiedziała ekspertka. Wyjaśniła, że koronawirus dostał szansę na ewolucję ze względu na wyjątkowo dużą liczbę przypadków.

Dr Barrett zaapelowała o stosowanie środków ochrony osobistej oraz nieustawanie w szczepieniach i sekwencjonowaniu nowych wariantów.

Źródło: ctvnews.ca

loader