Oceń
Paciorkowce z grupy A to małe, okrągłe bakterie przypominające paciorki. Objawy zakażenia paciorkowcami to m.in. silny, utrudniający przełykanie ból gardła oraz gorączka. Białe czopy na gardle wskazują na anginę, malinowy język i drobna wysypka - na szkarlatynę. Zazwyczaj zakażenie paciorkowcami przebiega łagodnie, ale w tym sezonie zagrożenie wydaje się być większe niż zazwyczaj.
Paciorkowce z grupy A w Wielkiej Brytanii
Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (UKHSA) wydała ostrzeżenie dla rodziców przed zagrożeniem paciorkowcami z grupy A, po tym, jak w Anglii i Walii zmarło łącznie sześcioro zainfekowanych dzieci. Dziś wiadomo, że ofiar jest więcej - odnotowano już osiem śmiertelnych przypadków.
Warto podkreślić, że większość z nich to dzieci do lat 10, ale nie tylko. Chłopiec, który zmarł w Londynie miał 12 lat. Zachorował na najbardziej agresywną postać zakażenia paciorkowcami z grupy A (iGAS).
Eksperci z UKHSA powiedzieli, że nie ma dowodów na to, że w środowisku pojawił się jakiś nowy szczep bakterii. Sytuacja związana jest raczej ze spadkiem odporności dzieci i większą niż zwykle ilością bakterii w otoczeniu, co jest wynikiem dynamiki epidemicznej: najpierw spadkiem, a potem zwiększeniem aktywności społecznej.
Brytyjskie media donoszą, że zaczyna brakować antybiotyków, ponieważ lekarze rodzinni zostali poinstruowani, żeby antybiotyki przepisywać od razu przy podejrzeniu zakażenia paciorkowcami. Jest to zakażenie bakteryjne, które nie przejdzie po zastosowaniu domowych sposobów na ból gardła ani aptecznych leków wydawanych bez recepty.
Źródło: standard.co.uk
Oceń artykuł