Zamknij

Koinfekcje boreliozy to niedoszacowany problem. Po cichu rujnują zdrowie

20.11.2022
Aktualizacja: 20.11.2022 10:00

Kleszcze przenoszą nie tylko krętki boreliozy, ale i inne patogeny. Jeśli rozwijają się dwa lub więcej zakażenia jednocześnie, mówi się o koinfekcji.

Koinfekcje boreliozy
fot. Shutterstock

Z badań wynika, że nawet połowa pacjentów z przewlekłą boreliozą może mieć koinfekcję, a jedna trzecia aż trzy infekcje na raz! Najczęstsze koinfekcje boreliozy to: babeszjoza (32,3%), bartonelloza (28,3%), mykoplazmoza (15,1%), erlichioza (14,5%), anaplazmoza (4,8%).

Babeszjoza

Babeszjoza to choroba zazwyczaj rozpoznawana u psów, ale może też występować u ludzi. Wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia, które atakują krwinki czerwone. Babeszjoza przeważnie ma przebieg bezobjawowy. Poważniejsze zakażenia przypominają grypę. Leczenie babeszjozy prowadzone jest w warunkach szpitalnych i trwa minimum 6 tygodni. Po przechorowaniu babeszjozy pacjent na stałe pozostaje pod opieką poradni chorób zakaźnych, ze względu na możliwą wznowę. W Polsce rozpoznawane jest kilka przypadków rocznie.

Bartonelloza

Bartonelloza nazywana jest "chorobą kociego pazura", ale może też być przenoszona przez kleszcze. Wywoływana jest przez Gram-ujemne bakterie Bartonella. Zakażenie początkowo przebiega bezobjawowo. Następnie pojawia się pojedynczy powiększony węzeł chłonny. Kolejne objawy mogą przypominać grypę. W fazie ostrej konieczne jest podanie antybiotyku.

Mykoplazmoza

Mykoplazmoza wywoływana jest przez najmniejsze do tej pory zidentyfikowane bakterie: mykoplazmy. Przeważnie przenoszona jest drogą kropelkową, ale mogą ją również przenosić kleszcze. Objawy mają charakter zróżnicowany: od przypadków bezobjawowych, poprzez lekkie zakażenie górnych dróg oddechowych po ciężkie zapalenie płuc. Konieczne jest podanie antybiotyku.

Erlichioza

Erlichioza jest ogólnoustrojową odkleszczową chorobą zakaźną wywoływaną przez Gram-ujemne bakterie Ehrlichia chaffeensis, które atakują białe krwinki. W fazie ostrej pojawiają się nieswoiste objawy ostrego zakażenia: wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, nadmierne pocenie się, osłabienie, brak apetytu. Na dłoniach i stopach może wystąpić wysypka. Zalecana jest antybiotykoterapia.

Anaplazmoza

Koinfekcją boreliozy z Lyme jest także anaplazmoza, a właściwie ludzka anaplazmoza granulocytarna. Jest to choroba przenoszona przez Gram-ujemne bakterie Anaplasma phagocytophilum, które atakują białe krwinki. W większości przypadków anaplazmoza przebiega bezobjawowo, ale zdarzają się też ciężkie zakażenia z wysoką gorączką. Leczenie polega na antybiotykoterapii. W Polsce rozpoznawane jest zaledwie kilka przypadków anaplazmozy rocznie, ale z belgijskich badań wynika, że aż 30 proc. z chorobami odkleszczowymi ma przeciwciała przeciw Anaplasma phagocytophilum, co pokazuje skalę niedoszacowania problemu.

Jeszcze rzadsze koinfekcje boreliozy to Gorączka plamista Gór Skalistych, Tularemia oraz zakażenie wirusem Powassan. Chociaż nie wszystkie ukąszenia kleszczy wywołują choroby, wiadomo już, że maleńcy krwiopijcy mogą przenosić co najmniej 19 rodzajów bakterii, wirusów i pierwotniaków, dlatego tak ważne jest, żeby unikać ukąszenia, a zauważone osobniki wyciągać najszybciej, jak tylko to możliwe.

Źródło: "Severity of chronic Lyme disease compared to other chronic conditions: a quality of life survey" L. Johnson, S. Wilcox, J. Mankoff, R. B. Stricker, Peer J 2014

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader