Zamknij

Infekcje dróg oddechowych to piąta przyczyna zgonów. Lekarz ostrzega

01.12.2022 13:18

Coraz więcej pacjentów zmaga się z ciężkimi objawami zakażeń dróg oddechowych. Prof. Ernest Kuchar alarmuje: najważniejsze zagrożenie w tym sezonie to grypa i COVID-19. Jak odróżnić te dwie choroby i kto choruje najczęściej?

Infekcje dróg oddechowych to piąta przyczyna zgonów. Lekarz ostrzega
fot. EastNews/Karol Makurat

Wirus grypy rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. W ostatnim tygodniu września w odnotowano 130 tys. zachorowań na grypę. Aż 59 tys. spośród wszystkich chorych stanowiły dzieci do 14. roku życia. W połowie października liczba chorych wynosiła już 222 tys. i niestety, stale rośnie. Chorują nie tylko seniorzy: niebezpieczeństwo dotyczy coraz młodszych osób. Nie powinniśmy też zapominać o koronawirusie: zagrożenie nieco osłabło, co nie oznacza, że pandemia się skończyła.

Nikt nie wie, co czeka nas w najbliższym sezonie infekcyjnym

Jak podaje PAP, nie wiemy jeszcze, co zdarzy się w najbliższych tygodniach: czy groźniejsza będzie grypa, czy COVID-19. Możemy jednak przewidywać zagrożenie na podstawie tego, co dzieje się na półkuli południowej. Niestety, w Australii w tym roku sezon grypowy był bardzo ciężki. Z przedstawionych przez prof.Kuchara danych australijskiego ministerstwa zdrowia wynika, że na Antypodach najczęściej występowała grypa (stanowiła ona 37,3 proc. wszystkich zakażeń). Na kolejnym miejscu znajdowały się rinowirusy (28 proc.), wirusy RSV (12,6 proc.), a dopiero na czwartym miejscu był wirus SARS-CoV-2 (11,5 proc. zakażeń dróg oddechowych). Co ciekawe, grypę typu A wykrywano głównie wśród dzieci i nastolatków; osoby starsze chorowały rzadziej.

– Nasilają się zakażenia dróg oddechowych, które są piątą przyczyną zgonów; w tym sezonie najważniejsze zagrożenie stwarzają grypa i Covid-19 – ostrzega przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii prof. Ernest Kuchar.

Jak odróżnić COVID-19 od grypy?

Po czym rozpoznać, na co zachorowaliśmy? Odróżnienie zakażeń układu oddechowego jest bardzo trudne, a choroby mogą upodabniać się do siebie. Zarówno COVID-19, jak i grypa mogą też przebiegać skąpoobjawowo, bez gorączki. Jedynym sposobem, by rozpoznać chorobę, jest wizyta u lekarza, szczegółowy wywiad i odpowiednie metody diagnostyczne.

– Covid-19 łagodnieje, a grypa z kolei może ciężko przebiegać. W diagnozie pomaga zatem znajomość lokalnej epidemiologii oraz wynik testu – uważa prof. Ernest Kuchar.

Jego zdaniem najlepsze, co można zrobić, to zaszczepić się przeciwko grypie i Covid-19. To jedyne skuteczne, sprawdzone lekarstwo, które pomoże nam chronić zdrowie.

– Obu zakażeniem trudno w pełni zapobiec, ale łatwo złagodzić ich przebieg za pomocą szczepień, które najprościej jest przyjąć jednocześnie – zaleca. Przyznaje, że nie ma szczepionek w 100 proc. skutecznych, jednak szczepiąc się - człowiek unika ciężkiego przebiegu zakażenia, zarówno w przypadku grypy jak i Covid-19.