Zamknij

Tym można się zarazić na mundialu w Katarze. Uwaga na wielbłądy

28.11.2022
Aktualizacja: 28.11.2022 17:12

Szacuje się, że podczas mundialu przez Katar przewinie się 1,2 mln kibiców. Tymczasem Półwysep Arabski to jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż występują przypadki MERS, czyli bliskowschodniego zespołu oddechowego, zwanego też wielbłądzią grypą. I to nie wszystkie choroby, na które narażeni są kibice podczas tej imprezy. WHO ostrzega.

Czym można się zarazić na mundialu w Katarze
fot. Ashley Landis/Associated Press/East News

Mistrzostwa Świata FIFA to jedna z pierwszych tak dużych międzynarodowych imprez od czasu, pandemii COVID-19. Naukowcy wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) ostrzegają, że takie wydarzenie i mieszanie się ze sobą ludzi z całego świata sprzyja rozprzestrzenianiu się nie tylko covid, ale także takich wirusów, jak wirus małpiej ospy czy bardziej śmiercionośny członek rodziny koronawirusów MERS, powodujący bliskowschodni zespół oddechowy, tzw. wielbłądzią grypę. Niedawno WHO uznała MERS za jeden z wirusów, które mają potencjał do wywołania pandemii w przyszłości.

Czym można zakazić się podczas mundialu?

Według badań opublikowanych w czasopiśmie „New Microbes and New Infections”, masowe zgromadzenia fanów piłki nożnej, którzy zjeżdżają się z całego świata na mecze swoich drużyn, „nieuchronnie stwarzają potencjalne ryzyko chorób zakaźnych” dla piłkarzy, kibiców, mieszkańców Kataru, ale też osób zamieszkującej kraje, z których przyjechały drużyny biorące udział w mistrzostwach.

Naukowcy wymienili 8 chorób, na które narażeni są kibice podczas mundialu w Katarze w 2022 r.:

  • COVID-19
  • małpia ospa
  • MERS
  • choroby wektorowe: leiszmanioza skórna, malaria, denga, wścieklizna
  • odra
  • zapalenie wątroby typu A
  • zapalenie wątroby typu B
  • biegunka podróżnych.

„Aby złagodzić ryzyko, goście turnieju powinni być na bieżąco z rutynowymi szczepieniami i przestrzegać zasad bezpiecznego spożywania żywności i napojów” – napisali naukowcy we wnioskach z badania. Kibicom piłkarskim podróżującym do Kataru zalecono również unikanie dotykania wielbłądów, o których wiadomo, że są źródłem śmiertelnej infekcji, czyli MERS.

Wirus MERS, kuzyn SARS-CoV-2, nadal groźny

Jak ostrzega na swoim profilu na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć, biolog i wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, MERS cały czas jest z nami: „Wirus słabo przenosi się między ludźmi i największa szansa na zakażenie jest od wielbłądów, co oznacza, że występowanie ograniczone jest w dużym stopniu do Półwyspu Arabskiego. Śmiertelność jest szacowna na ok. 35 proc., ale są również zakażenia bezobjawowe”. Profesor wyjaśnia też, że MERS to „odległy kuzyn SARS, ale bardziej zabójczy”.

MERS został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej, która graniczy z Katarem. Od tego czasu do października 2022 r. wirus MERS spowodował w 27 krajach świata łącznie 2600 przypadków bliskowschodniego zespołu oddechowego (MERS), z czego 935 osób zmarło (36 proc. zakażonych). Większość tych przypadków, czyli 2193, zgłoszono w Arabii Saudyjskiej, z czego aż 854 zakończyły się zgonami (39 proc.) – czytamy w raporcie WHO.

Infekcje wirusem MERS są w dużej części śmiertelne – ponad 1/3 zakażonych umiera. Duża cześć zakażeń jest też jednak bezobjawowa lub powoduje dokuczliwe, ale nie bardzo ciężkie objawy, takie jak gorączka, duszności i kaszel. Ciężkie infekcje mogą się natomiast zdarzyć osobom z chorobami współistniejącymi.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: J. A. Al-Tawfiq, P. Gautret, P. Schlagenhauf, Infection risks associated with the 2022 FIFA world cup in Qatar, New Microbes and New Infections, November 2022 / WHO: MERS Situation Updates / WHO: Middle East respiratory syndrome: global summary and assessment of risk – 16 November 2022