Zamknij

Bostonka u dorosłych. Objawy, leczenie, zakaźność choroby bostońskiej

29.11.2022
Aktualizacja: 29.11.2022 22:21

Bostonka to choroba zakaźna, która kojarzy się głównie z małymi dziećmi. Jednak na bostonkę mogą chorować też dorośli i u nich przebieg choroby jest zwykle znacznie poważniejszy. Bostonka jest szczególnie groźna dla kobiet ciężarnych. Jak wygląda bostonka? Jak leczyć chorobę bostońską? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Bostonka u dorosłych objawy
fot. Shutterstock
 1. Bostonka u dorosłych - objawy
 2. Jak wygląda bostonka? Zdjęcie
 3. Bostonka u dorosłych - okres wylęgania
 4. Bostonka u dorosłych - zakaźność
 5. Bostonka u dorosłych - powikłania
 6. Bostonka u dorosłych - leczenie
 7. Bostonka u dorosłych - bostonka w ciąży

Bostonka, inaczej choroba bostońska, a tak naprawdę choroba dłoni, stóp i ust to choroba zakaźna wywoływana jest przez wirusy Coxsackie należące do enterowirusów, których nosicielem jest człowiek. Bostonką można się zarazić drogą kropelkową lub przez kontakt ze skórą osoby chorej, a także korzystając z przedmiotów, których wcześniej używał chory na bostonkę.

Na bostonkę chorują najczęściej małe dzieci w wieku od 2 do 10 lat, ale chorobę bostońską rozpoznaje się także u dorosłych. Choć u dzieci bostonka ma łagodny przebieg, a wyzdrowienie następuje w ciągu około tygodnia, to przebieg bostonki u ludzi dorosłych bywa bardziej uciążliwy i długotrwały, z możliwymi powikłaniami ogólnoustrojowymi, kardiologicznymi lub neurologicznymi. 

Bostonka u dorosłych - objawy

Pierwsze objawy choroby bostońskiej to objawy ogólne, takie jak gorączka, brak apetytu i złe samopoczucie. Następnie pojawiają się zmiany skórne w postaci bolesnych pęcherzyków na dłoniach, stopach oraz na błonach śluzowych jamy ustnej. Zmiany te z biegiem czasu mogą przekształcić się w pęcherze i owrzodzenia. Zazwyczaj samoistnie się goją. 

Objawy bostonki u dorosłych:

 • Faza latentna: przez 3-5 dni od zakażenia nie ma objawów klinicznych.
 • Faza prodromalna: przez ok. 2–3 dni utrzymuje się wysoka gorączka nawet do 40 stopni Celsjusza, a także dreszcze, bóle głowy, bóle kości i stawów.
 • Faza właściwa (wysypkowa/osutkowa): przez ok. 7–10 dni utrzymuje się wysypka grudkowa lub grudkowopęcherzykowa na powierzchni dłoni, podeszwowej stóp i herpangina, czyli zapalenie gardła i migdałków pod postacią bólu gardła, pęcherzyków lub owrzodzeń na migdałkach podniebiennych, śluzówce policzków, dziąseł lub podniebienia. Zmiany w gardle są bolesne zwłaszcza podczas jedzenia i przełykania.
 • Faza zdrowienia: trwa nawet do 4 tygodni. W tym czasie występuje grubopłatowe złuszczanie się naskórka powierzchni dłoni i stóp.

Bostonka bez wysypki jest możliwa, ponieważ przebieg bostonki może być bezobjawowy lub skąpoobjawowy, mimo to osoby zakażone mogą być źródłem zakażenia dla innych.

Jak wygląda bostonka? Zdjęcie

Objawy choroby bostońskiej to owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznych powierzchniach policzków. Charakterystycznym objawem choroby jest wysypka lub pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp, czasami również na pośladkach.

 

Bostonka
fot.

Bostonka u dorosłych - okres wylęgania

Do zarażenia może dojść drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby chorej na bostonkę. Choroba bostońska rozwija się najczęściej w przeciągu kilku dni od momentu zarażenia. Okres wylęgania trwa od 3 do 5 dni.

Bostonka u dorosłych - zakaźność

Ile czasu zaraża człowiek chory na bostonkę? Choroba bostońska jest bardzo zakaźna, dlatego konieczna jest izolacja chorych od osób zdrowych. Podczas leczenia nie wolno chodzić do pracy lub szkoły. Należy też unikać kontaktów z innymi ludźmi, chyba że jest to konieczne. Należy pamiętać, że osoba chora na bostonkę jest zakaźna dla innych przez cały tydzień trwania choroby.

Bostonka u dorosłych - powikłania

Choroba bostońska zwykle jest łagodna. Rzadko bostonka ma przebieg ciężki, powikłany zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub porażeniami. Powikłaniem bostonki po zakażeniu wirusami Coxsackie może być również cukrzyca typu pierwszego oraz zapalenie mięśnia sercowego.

Bostonka u dorosłych - leczenie

Jak leczyć bostonkę? W leczeniu bostonki stosuje się jedynie leki objawowe, których zadaniem jest łagodzenie objawów choroby, takich jak gorączka i podrażnienia skóry. Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę bostońską.

Bostonka u dorosłych - bostonka w ciąży

Wirus wywołujący bostonkę jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Zakażenie się chorobą bostońską w tym okresie może prowadzić do poronienia lub pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. W drugim i trzecim trymestrze ciąży bostonka zazwyczaj nie niesie za sobą konsekwencji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
 • Źródło: Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie WYDANIE CZWARTE - Paul Rutter PhD Professor of Pharmacy Practice, School of Pharmacy and Biomedical Sciences, University of Central Lancashire, Preston, UK (Redakcja wydania polskiego Janusz Pluta)
 • Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego - Agnieszka Wegner MD, PhD Department of Pediatric Neurology Medical University of Warsaw