Zamknij

Takie zmiany skórne mogą świadczyć o COVID-19. Czy pojawiły się u Ciebie?

21.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:53

Wysypka, zmiany skórne - to również mogą być objawy COVID-19. Lekarze wyodrębnili cztery rodzaje zmian na skórze, które mogą pojawić się u osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 

Zmiany skórne objaw COVID-19
fot. Shutterstock

Jednym z objawów COVID-19 mogą być zmiany skórne. Co prawda, symptom ten pojawia się zaledwie u około 9 proc. chorych, ale może pomóc we wczesne diagnostyce tej choroby. Naukowcy na całym świecie chcą dowiedzieć się, jak najwięcej o chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Dogłębna analiza samej choroby oraz patogenu, który ją wywołuje, pomoże znaleźć odpowiednie leki.

Brytyjczycy stworzyli aplikację COVID Symptom Study, która służy do monitorowania przypadków zachorowania na COVID-19. Korzysta w niej obecnie 336 tys. osób, m.in. osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2. Zgłaszają w niej m.in. objawy, jakie się u nich pojawiły. Dane analizują brytyjscy naukowcy z King’s College London.

Dzięki tej aplikacji, potwierdzono, że gorączka, kaszel oraz utrata powonienia i smaku, to najczęstsze objawy COVID-19. Mniej powszechne (ale czwarte w kolejności) są zmiany skórne. U zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 mogą pojawić się cztery typy zmian skórnych:

  • Pokrzywka – bardzo swędzące wypuklenia na skórze w kolorze białym lub różowym, które zwykle po kilku godzinach znikają, ale mają tendencję do nawracania. Zmiany mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, choć chorzy wskazują, że najczęściej pokrzywka pojawiała się u nich na stopach.
  • Potówki – płaskie lub delikatnie wypuklające się plamki lub grudki. Najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, zewnętrznej stronie stóp i dłoni. Te zmiany mogą utrzymywać się kilka dni, a nawet tygodni.
  • Covidowe palce – zmiana skórna do złudzenia przypominająca odmrożenia. Czerwonawe, czasem niebieskawe wypuklenia pojawiają się na palcach dłoni lub stóp. Zmiany te mogą być bolesne, swędzące i utrzymywać się nawet przez 12 dni.
  • Siność siatkowa (sinica marmurkowa) – te czerwono-niebieskie zmiany na skórze, tworzą coś przypominającego siatkę. Ta zmiana skórna świadczy o osłabionym krążeniu i zwykle pojawia się u osób ciężko przechodzących COVID-19.

Dermatolodzy zgodnie twierdzą, że podobnych zmian nie należy lekceważyć i zawsze należy pokazać je lekarzowi, najlepiej dermatologowi. Mogą one świadczyć nie tylko o COVID-19, ale również o innych chorobach wirusowych (np. opryszczce).

Dowiedz się więcej:

loader

Źródło: SKYnews/ focus.pl