Zamknij

Złe wieści dla ozdrowieńców. Alarmują naukowcy z Hiszpanii

29.04.2021 09:52
Ozdrowieńcy
fot. Shutterstock

Prawie 10 proc. ozdrowieńców jeszcze przez trzy miesiące po COVID-19 nie jest zdolnych do pracy - donoszą naukowcy z Hiszpanii. Nadciąga fala zwolnień lekarskich?

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Murcji (UCAM) przeanalizowali statystyki hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych pod kątem długości czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim ozdrowieńców, którzy przeszli COVID-19. Wyniki nie napawają optymizmem.

COVID-19 a powrót do pracy

Badanie przeprowadzono na próbie ponad miliona osób, które koronawirusem SARS-CoV-2 zaraziły się w 2020 roku. Autorzy analiz wskazali, że prawie 100 tys. ozdrowieńców potrzebuje co najmniej kwartału, aby móc powrócić do wykonywania zadań zawodowych.

Badacze z Murcji wskazali, że wśród osób, które przez ponad trzy miesiące od przebycia COVID-19 są niezdolne do pracy, znajdują się zarówno pacjenci leczeni na oddziałach intensywnej terapii, jak i ci, którzy nie wymagali hospitalizacji. Wśród deklarowanych skutków COVID-19 najczęściej powtarzały się duszności, kaszel oraz przewlekłe zmęczenie.

Dla równowagi warto dodać, że ponad 85 proc. uwzględnionych w badaniu nie wymagało zwolnienia lekarskiego dłuższego niż trzy tygodnie. Wyniki opublikowano na specjalistycznym portalu "Prevencionar".

O potrzebie oficjalnego utworzenia "statusu ozdrowieńca" w Polsce pisał w lutym 2021 roku "DGP". Na razie, ustalenia są następujące, choć wciąż wymagają zebrania w jednym dokumencie.

Status ozdrowieńca w Polsce:

  1. Osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem nie podlegają obowiązkowej kwarantannie. Aby potwierdzić swój status, należy pobrać z IKP dokument potwierdzający odbycie izolacji, izolacji domowej bądź hospitalizacji.
  2. W przypadku reinfekcji ozdrowieniec podlega takim samym zasadom jak podczas pierwszego zachorowania: od dnia pozytywnego wyniku testu musi przebywać w izolacji.
  3. Ozdrowieniec może skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez NFZ na mocy skierowania wystawionego przez lekarza.
  4. Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Są jednak wyjątki, czyli osoby urodzone w latach 1942-1951 oraz osoby powyżej 18. roku życia, urodzone po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, które powinny być szczepione zgodnie z powszechnym schematem szczepień. Szczegóły znaleźć można w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 marca 2021 roku.

Źródło: PAP, gov.pl