Zamknij

Zespół Ramsaya Hunta to powikłanie półpaśca. Jak rozpoznać objawy?

15.06.2022
Aktualizacja: 15.06.2022 15:28
Niedowład nerwu twarzowego
fot. Shutterstock

Justin Bieber ogłosił, że zmaga się z poważną chorobą powodującą paraliż twarzy — Zespół Ramsaya Hunta. To rzadka, zakaźna choroba, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Jakie są objawy Zespołu Ramsaya Hunta? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Zespół Ramsaya Hunta jest powikłaniem półpaśca usznego i jest spowodowany reaktywacją zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca (varicella zoster virus – VZV) w zwoju kolankowym nerwu twarzowego.

Na zachorowanie na półpasiec, a co za tym idzie, na rozwój Zespołu Ramsaya Hunta narażeni są wszyscy, którzy przechorowali ospę wietrzną, a przede wszystkim osoby po 50. roku życia i z obniżoną odpornością.

Zespół Ramsaya Hunta - przyczyny 

Półpasiec uszny jest wywołany przez wirus ospy wietrznej i półpaśca VZV, natomiast Zespół Ramsaya Hunta jest rzadkim powikłaniem tej choroby spowodowanym reaktywacją latentnego zakażenia VZV (wirusa, który był w organizmie w "uśpieniu") w zwoju kolankowym nerwu twarzowego (nerw VII). 

Zespół Ramsaya Hunta - objawy

Zespół Ramsaya Hunta objawia się bólami ucha, czerwoną wysypką pęcherzykową na małżowinie usznej, podniebieniu lub części języka oraz obwodowym porażeniem nerwu twarzowego. Mogą też wystąpić utrata słuchu, zawroty głowy, oczopląs i zmiany w percepcji smaku. Poza nerwem VII mogą być zajęte inne nerwy czaszkowe
(V, IX, X).

Choroba najczęściej rozpoczyna się ogólnym osłabieniem, stanem podgorączkowym, który często ustępuje w momencie pojawienia się pierwszych pęcherzyków i rumienia w okolicy małżowiny usznej. Obwodowe porażenie nerwu twarzowego występuje u około 60-90% chorych, a głęboki niedosłuch odbiorczy o lokalizacji pozaślimakowej występuje w około 40% przypadków.

Zespół Ramsaya Hunta - leczenie

Szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na pełny powrót funkcji nerwu twarzowego w większości przypadków. Niestety uszkodzenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego są zwykle nieodwracalne.

Leczenie polega na stosowaniu kortykosteroidów, leków przeciwbólowych. Porażenie nerwu twarzowego często wymaga rehabilitacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Półpasiec uszny i jego powikłania. Zespół Ramsaya Hunta. Opis trzech przypadków" autorstwa Anny Baran, Bożeny Chodynickiej z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Przegląd Dermatologiczny)