Zamknij

Jak bronić się przed zarażeniem w publicznej toalecie?

01.02.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 10:23

Czy tego chcesz, czy nie, kiedyś przyjdzie czas, by skorzystać z publicznej toalety. Załatwianie swoich spraw w toaletach na publicznych parkingach czy w centrach handlowych dla większości osób jest uciążliwe. Nie zawsze warunki sanitarne odpowiadają naszym oczekiwaniom, zwłaszcza że trzeba dzielić się tą intymną przestrzenią z innymi ludźmi. Mimo złej sławy publiczne toalety nie są aż tak niebezpieczne. Sprawdź, czym możesz zarazić się w publicznej toalecie.

Pixabay
fot. ---

Toalety publiczne wzbudzają powszechną odrazę. Dla większości osób konieczność skorzystania z publicznej toalety to okropne doświadczenie. Nawet jeśli warunki panujące w toalecie są przyzwoite, to zawsze pozostaje kwestia innych użytkowników publicznej ubikacji. Czy byli zdrowi? Czy umyli ręce po wyjściu z toalety? Czy dotykali klamki brudną ręką? Te i inne pytania kłębią się w głowie każdemu, kto ma zamiar wkroczyć do kabiny.

Niestety, przyszedł czas, kiedy trzeba pogodzić się z myślą, że w publicznej toalecie może nie być higienicznie. Na szczęście prawdopodobieństwo zarażenia się bakterią czy wirusem jest minimalne. Jeśli chcesz dobrze czuć się w publicznej toalecie, dbaj o porządne mycie rąk i wycieranie ich papierem, staraj się także pozostawiać po sobie porządek, by nie narażać następnej osoby na przykre doświadczenia.

Czym można zarazić się w publicznej toalecie?

Wiele badań potwierdza, że największym niebezpieczeństwem w publicznej toalecie są brudne ręce. Szacuje się, że nawet 70 proc. osób nie myje rąk po wyjściu z toalety. To oznacza, że dotykając klamek, sedesu i papieru toaletowego, zostawiają po sobie przykry ślad. Za największego wroga niesłusznie uważa się deskę sedesową, która jawi się jako źródło wszelkich chorób. W rzeczywistości deska sedesowa nie jest największym zagrożeniem w publicznej toalecie. Nie trzeba stosować zabiegów akrobatycznych, by skorzystać z toalety. Czasami wystarczy przetrzeć deskę i położyć na niej trochę papieru, by móc swobodnie się załatwić.

Oczywiście istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że za pośrednictwem deski sedesowej dojdzie do zarażenia, ale takich przypadków jest bardzo mało. Wszystkie patogeny wywołujące choroby przenoszone drogą płciową giną szybko po opuszczeniu swojego naturalnego środowiska. Wiele organizmów chorobotwórczych może przetrwać tylko krótki czas na desce sedesowej i aby doszło do zarażenia, musiałyby zostać wprowadzone do dróg rodnych kobiety.

Nie myjesz rąk po skorzystaniu z toalety? Twój telefon może szybko stać się źródłem bakterii. Jak przekonują naukowcy, na telefonach jest ich więcej niż na desce klozetowej.

Czym można zarazić się w publicznej toalecie? Znajdziemy tam:

 • bakterię E.coli (pałeczka okrężnicy) -— wywołującą zatrucia pokarmowe i zakażenie dróg moczowych;
 • wirusa zapalenia wątroby typu A;
 • rotawirusy;
 • paciorkowce;
 • gronkowce;
 • wirusy grypy;
 • Salmonellę — powodującą dur brzuszny, zapalenie jelita grubego i cienkiego;
 • patogeny odpowiedzialne za choroby weneryczne.

Gdzie szukać źródła zarażenia?

Jeśli deska sedesowa jest bezpieczna, to co wywołuje zarażenia? Badania naukowe potwierdzają, że najgroźniejszy jest aerozol. Najwięcej bakterii wydostaje się podczas spłukiwania wody. Obliczono, że drobnoustroje po naciśnięciu spłuczki wystrzeliwują na odległość nawet 2 metrów. Można zatem założyć, że cała kabina czy całe pomieszczenie, w którym znajduje się sedes, opanowane jest przez patogeny. Aby uniknąć mikroskopijnej mgiełki unoszącej się w pomieszczeniu, zaleca się opuścić kabinę zaraz po naciśnięciu spłuczki.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Arizony wykazały, że umywalki, klamki, uchwyty i podajniki są źródłem drobnoustrojów w toaletach częściowo dzięki nagromadzeniu wody, która staje się wylęgarnią tych organizmów. Można zatem przyjąć, że samo umycie rąk nie chroni przed zarazkami, które mogą się do nas przyczepić w czasie wychodzenia z łazienki. Dlatego najlepiej myć ręce zaraz po powrocie do domu i unikać wkładania rąk do buzi w ciągu dnia. Można także nosić przy sobie mokre chusteczki lub żele dezynfekujące, które dodatkowo oczyszczą dłonie.

Kolejnym poważnym źródłem zakażenia jest suszarka do rąk. Urządzenie emituje ciepło, które jest idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów. W momencie, gdy suszarka zaczyna wydmuchiwać powietrze, patogeny osiadają na naszych rękach. W publicznych toaletach nie stosuje się urządzeń zawierających filtry, a przynajmniej są one rzadkością. Jeśli masz możliwość wytarcia rąk papierem lub chusteczką, zrezygnuj z ciepłej suszarki.

Jak chronić się przed zarażeniem?

Przede wszystkim odpowiednio dbaj o higienę.

 1. Staraj się wytrzeć deskę sedesową przed załatwieniem swoich potrzeb.
 2. Nie załatwiaj się „z wysokości”. To niebezpieczne dla innych użytkowników toalety, którzy mają do czynienia z rozchlapanym moczem.
 3. Jeśli obawiasz się kontaktu z deską sedesową, noś ze sobą specjalne nakładki lub zabezpieczaj ją papierem toaletowym.
 4. Nie korzystaj z papieru, który leżał na ziemi. Lepiej używać własnych chusteczek higienicznych niż podcierać się zanieczyszczonym papierem.
 5. Zawsze myj ręce mydłem po skorzystaniu z toalety.
 6. Wycieraj ręce do sucha papierem lub chusteczką. Jeśli musisz korzystać z suszarki, staraj się nie dotykać rękami obudowy.
 7. Do odkręcania kurków z wodą i otwierania drzwi używaj kawałka papieru.
 8. Pamiętaj, by pozostawić po sobie toaletę w czystości.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: webmd.com/balance/features/what-can-you-catch-in-restrooms