Zamknij

Zapalenie mięśnia sercowego to problem większości ozdrowieńców?

01.09.2020 12:54

Zapalenie mięśnia sercowego to groźne powikłanie COVID-19. Z najnowszych badań wynika, że problem może większy, niż się początkowo wydawało.

Zapalenie mięśnia sercowego po COVID-19 to powszechny problem?
fot. Shutterstock

Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) to choroba, która może rozwinąć się w wyniku zakażenia wirusem. Przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego może prowadzić do niewydolności serca. Badania ozdrowieńców nie napawają optymizmem.

COVID-19 powikłania

Spośród 100 ozdrowieńców, poddanych badaniu rezonansem magnetycznym średnio 70 dni po rozpoznaniu COVID-19, aż 78% miało zmiany w sercu wskazujące na przebyte zapalenie mięśnia sercowego, a 60% wykazywało czynne zapalenie mięśnia sercowego - wynika z badań opublikowanych w JAMA Cardiology.

Co gorsza, w większości nie byli to pacjenci z intensywnej terapii, aż 67% z nich wracało do zdrowia w domu.

"Miesiące po rozpoznaniu COVID-19 istnieje możliwość wystąpienia dysfunkcji lewej komory i stanu zapalnego, które są wystarczające, aby stanowić ognisko nowo powstałej niewydolności serca i innych powikłań sercowo-naczyniowych" - ostrzegają autorzy raportu.

Biorąc pod uwagę liczbę ozdrowieńców na świecie, problem ten może dotyczyć nawet... 10 mln osób - szacuje dr Ifeanyi M Nsofor, dyrektor ds. polityki i rzecznik Nigeria Helth Watch, w rozmowie z Channel News Asia.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego to m.in.:

  • kłujący ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • duszność,
  • obrzęk nóg,
  • przewlekłe zmęczenie.

Warto jednak podkreślić, że w łagodnej postaci choroby, objawy mogą nie występować.

"Nie chcemy wywoływać dodatkowego niepokoju, ale raczej zachęcać innych badaczy do dokładnego zbadania istniejących i prospektywnego zebrania nowych danych w innych populacjach, aby potwierdzić lub obalić te ustalenia" - podkreślają autorzy raportu opublikowanego w JAMA Cardiology.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: jamanetwork.com, channelnewsasia.com