Zamknij

Znany sportowiec trafił do szpitala z nietypowym objawem koronawirusa

01.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:33

Guy Cisternino, siedmiokrotny mistrz federacji IFBB, trafił do szpitala z objawami wskazującymi na zakrzep w nodze. U sportowca rozpoznano koronawirusa. Teraz ostrzega.

Zakrzep może być objawem koronawirusa
fot. Instagram guycisternino

Nietypowe objawy koronawirusa to m.in.:

  • zapalenie spojówek,
  • biegunka,
  • problemy skórne,
  • zadyszka,
  • ból jąder.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi do listy trzeba dodać zakrzepicę. Przekonał się o tym pewien znany sportowiec.

Nietypowy objaw koronawirusa: zakrzep w nodze

Trzy tygodnie temu po treningu znany kulturysta Guy Cisternino poczuł silny ból w łydce. Po fizjoterapii dolegliwości zelżały. Cztery dni później po treningu sportowiec nagrywał wideo dla sponsorów. Zrobił wykrok, a mięsień mu zapłonął. Tym razem kulturysta poddał się terapii falą uderzeniową. Noc przebiegła spokojnie, jednak następnego dnia rano noga była opuchnięta, czerwona i gorąca.

Fizjoterapeuta, któremu Cisternino przesłał zdjęcie, zareagował błyskawicznie: natychmiast na ostry dyżur. Lekarze znaleźli zakrzep. Przyczyną powstania zakrzepu był koronawirus.

- Lekarze powiedzieli, że mnóstwo osób trafia do szpitala z zakrzepami spowodowanymi koronawirusem. Nie miałem o tym pojęcia - powiedział Guy Cisternino w filmiku, który opublikował na Instagramie "ku przestrodze".

Prof. Beverley Hunt, specjalizująca się w zagadnieniach krzepnięcia krwi, tłumaczyła niedawno, że podczas zakażenia koronawirusem ciało produkuje cytokiny, które sprawiają, że wątroba zaczyna wytwarzać więcej białek krzepnięcia.

- Wstępne raporty z Chin sugerowały, że pacjenci mieli poważne problemy z krzepnięciem krwi, ale nie do końca rozpoznano to zagadnienie. Teraz wiemy, że pacjenci mają niesamowicie lepką krew. Ta lepkość powoduje zakrzepicę żył głębokich. Jeśli masz zakrzepicę, fragmenty zakrzepu mogą się oderwać, przejść przez ciało i zablokować część dopływu krwi do płuc. W życiu nie widziałam tak lepkiej krwi - przyznała prof. Beverley Hunt w wywiadzie dla Medical News Today.

Źródło: Instagram guycisternino, medicalnewstoday.com