Zamknij

Zakażenia dwoma wariantami koronawirusa naraz. Jest kilkanaście przypadków

28.07.2021
Aktualizacja: 28.07.2021 14:25

Naukowcy z Białegostoku poinformowali, że w Polsce jest już kilkanaście osób zakażonych dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie. Uważają jednak, że to sytuacja przejściowa, gdy dochodzi do zastępowania jednego wariantu przez drugi. Prognozują jednak, że już niebawem mogą pojawić się kolejne warianty koronawirusa.

Zakażenie dwoma wariantami jednocześnie
fot. PAWEL RELIKOWSKI / POLSKAPRESS

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli w Polsce przypadki zakażenia dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie: Deltą (indyjskim) i Alfą (brytyjskim). Jest ich w Polsce na razie dokładnie 11.

Zakażenie dwoma wariantami to nie jest nowość

Doc. Radosław Charkiewicz z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (UMB) poinformował PAP, że pierwszy taki przypadek odnotowano na przełomie kwietnia i maja. – Trochę go zbagatelizowaliśmy, bo to był jednostkowy przypadek, natomiast kilka tygodni temu stwierdziliśmy jedenaście kolejnych. Wówczas zapaliła się nam lampka, że dzieje się coś nowego. W jednej próbce są dwa materiały genetyczne koronawirusa, co by wskazywało, że są dwa różne warianty. To są warianty Delta i Alfa razem – powiedział Charkiewicz.

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w ciągu najbliższych tygodni wykona kolejne badania, by bezsprzecznie potwierdzić to zjawisko. – Do takich sytuacji być może dochodzić, kiedy jeden wariant w danym momencie zaczyna wypierać drugi wariant, czyli Delta zaczyna wypierać Alfę. W Polsce już blisko 80 proc. zakażonych jest właśnie wariantem Delta – komentuje doc. Charkiewicz.

Podwójne zakażenie przenosi się z człowieka na człowieka?

Naukowcy z Białegostoku zastanawiają się, czy te dwa warianty automatycznie mogą się rozprzestrzeniać z człowieka na człowieka. – Przypuszczamy, że tak się dzieje. Gdzieś to musiało się zacząć. Ktoś jako pierwszy musiał jednocześnie zarazić się dwoma wariantami – informuje Charkiewicz. Według niego, sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, może jednak być przejściowa i za chwilę może nie być już takich przypadków.

Charkiewicz podejrzewa z kolei, że niedługo mogą pojawiać się kolejne warianty koronawirusa. – Gdy pojawią się silniejsze warianty niż delta, a tak może być, to co wtedy będzie się działo? Co z przebiegiem choroby, z jej ciężkością, co ze skutecznością szczepionek pod kątem zakażeń podwójnych? Tutaj jest dużo niewiadomych i na pewno będziemy się tym zajmowali – podkreśla białostocki naukowiec.

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej otrzymał z różnych ośrodków w Polsce do zbadania 50 próbek. W 11 z nich wykryto dwa materiały genetyczne koronawirusa – warianty Delta i Alfa. Podobne przypadki zdarzały się na świecie zarówno w 2020, jak i w 2021 roku.

Żródło: PAP / Jacek Buraczewski