Zamknij

Zakażeni Omikronem wydychają najwięcej wirusa. To superroznosiciele!

18.08.2022
Aktualizacja: 18.08.2022 13:35

Ile wirusów wydycha chory na COVID-19? Nowe badania dały odpowiedź, ile wirusów wydychają osoby zakażone różnymi wariantami koronawirusa. Zbadano pacjentów, którzy byli zakażeni m.in. wariantem Alfa, Delta i Omikron. Rekordzista był jeden.

Zakażeni Omikronem to superroznosiciele COVID-19
fot. STR/AFP/East News

Według nowego badania, które wciąż jeszcze jest w preprincie i nie zostało zrecenzowane, osoby zakażone wysoce zakaźnymi wariantami wirusa SARS-CoV-2 Alfa, Delta i Omikron wydychają większe ilości wirusa niż osoby zakażone innymi wariantami. Pacjent zakażony Omikronem wydalił 1000 razy więcej wirusowego RNA niż osoby z Alfa lub Delta. Co więcej, osoby, które zachorowały na COVID-19 po szczepieniu, a nawet po dawce przypominającej, nadal są w stanie roznosić wirusa.

Nowe warianty zdecydowanie zakaźniejsze niż stare

– To badanie pokazało, że wszystkie trzy warianty, które wygrały wyścig o zakażanie (...) wydostają się z organizmu skuteczniej, gdy ludzie mówią lub krzyczą, niż wcześniejsze szczepy koronawirusa – powiedział John Volckens, inżynier zdrowia publicznego z Colorado State University w Fort Collins.

Współautorka badania Kristen Coleman, która bada choroby zakaźne na Uniwersytecie Maryland w College Park, uważa, że należy „inwestować w poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, usprawniając systemy wentylacji i filtracji”.

Badanie: śpiewanie i krzyczenie do tuby

Na potrzeby badania Coleman i jej koledzy zrekrutowali 93 osoby w okresie od połowy 2020 roku do początku 2022 roku, które zostały zakażone wirusem SARS-CoV-2. Infekcje uczestników były spowodowane przez różne szczepy, w tym wariant Alfa, który pojawił się pod koniec 2020 roku, oraz późniejsze warianty Delta i Omikron. Wszyscy uczestnicy z dwoma ostatnimi szczepami byli w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Zainfekowani ludzie stanęli twarzą w aparacie w kształcie stożka i śpiewali oraz krzyczeli przez 30 minut – podczas czego nie udało im się uniknąć kaszlu i kichania. Urządzenie, zwane Gesundheit-II, zbierało cząsteczki, które wydychali, i oddzielało drobne kropelki aerozolu o średnicy 5 mikrometrów lub mniejszej, które mogą utrzymywać się w powietrzu i przenikać przez tkaniny i maski chirurgiczne.

Delta i Omikron najbardziej zakaźne

Zespół stwierdził, że uczestnicy zakażeni wariantami Alfa, Delta i Omikron emitowali znacznie więcej wirusowego RNA podczas wydychania niż osoby zakażone innymi wariantami, w tym wariantem pierwotnym, który po raz pierwszy wykryto w Wuhan w Chinach, oraz tymi, które nie są związane ze zwiększoną zakaźnością, takimi jak Gamma, którą zidentyfikowano pod koniec 2020 roku. W przypadku osób zakażonych Deltą i Omikronem ich drobny aerozol zawierał średnio pięć razy więcej wirusa, niż wydychane przez nich powietrze z dużymi cząsteczkami.

Naukowcy zasiali również komórki w laboratorium dzięki próbkom aerozolu i stwierdzili, że cztery próbki, każda od uczestnika z Deltą lub Omikronem, zainfekowały zdrowe komórki. – Zdolność próbek do zakażania komórek laboratoryjnych oznacza, że wirusowe RNA w wydychanych aerozolach może rozprzestrzeniać chorobę – powiedział współautor badania Jianyu Lai, epidemiolog z University of Maryland.

Możliwe są bardziej zakaźne warianty niż Omikron

Badanie podkreśla również zróżnicowanie ilości wydychanego wirusa przez różnych zakażonych. Wahały się one od niewykrywalnych poziomów do ogromnych ilości. Na przykład jeden z uczestników zakażonych wariantem Omikron wydalał w drobnym aerozolu 1000 razy więcej wirusowego RNA niż maksymalny poziom obserwowany u osób z wirusem Alfa lub Delta. Naukowcy twierdzą, że źródło tych rozbieżności pozostaje tajemnicą, ale może być związane z czynnikami biologicznymi, takimi jak wiek danej osoby. Zachowanie również może odgrywać rolę: badany „superroznosiciel” kaszlał częściej niż inni.

Jeśli nowe warianty łatwiej się rozprzestrzeniają, to może to wyjaśniać, dlaczego właśnie one zdominowały przypadki COVID-19. Zespół zauważa jednocześnie, że osoby zakażone SARS-CoV-2 wydychają znacznie mniejsze ilości wirusowego RNA niż osoby zakażone grypą, która jest chorobą przenoszoną drogą powietrzną porównywalną do COVID-19. Naukowcy sugerują też, że mogą powstać warianty SARS-CoV-2, które przenoszą jeszcze więcej wirusa.

– To budzi duży niepokój – podkreśliła Malin Alsved, naukowczyni zajmująca się technologią aerozoli na Uniwersytecie Lund w Szwecji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: „Nature” / medRxiv.org