Zamknij

Za ciężki przebieg COVID-19 odpowiada czynnik von Willebranda?

01.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:53

Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego po zakażeniu koronawirusem część osób wymaga hospitalizacji, podczas inni bez problemu wracają do zdrowia. Na kolejny trop właśnie wpadła badaczka z Rosji.

Za ciężki przebieg COVID-19 odpowiada czynnik von Willebranda?
fot. Shutterstock

Anna Aksenowa z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego uważa, że za ciężki przebieg COVID-19 może odpowiadać czynnik von Willebranda - donosi "Rzeczpospolita". Co to jest czynnik von Willebranda i jaki ma związek z COVID-19?

Czynnik von Willebranda a COVID-19

Czynnik von Willebranda to jeden z głównych czynników krzepnięcia krwi. Mechanizm miałby przebiegać następująco: koronawirus uszkadza ścianki naczyń krwionośnych. Organizm wysyła czynnik von Willebranda (VWF), żeby „załatał dziury". To zwiększa ryzyko zakrzepicy, która przyczynia się do znacznej części zgonów, związanych z COVID-19 - podaje biuro prasowe uczelni, cytowane przez "Rzeczpospolitą".

Autorka badania Anna Aksenowa z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego podkreśla, że poziom i aktywność czynnika von Willebranda we krwi jest różna u poszczególnych osób.

Poziom czynnika von Willebranda w poszczególnych grupach:

  • wyższy u osób czarnoskórych niż u białych Europejczyków;
  • wyższy u mężczyzn niż u kobiet;
  • wyższy u dorosłych niż u dzieci;
  • wyższy u osób starszych niż w średnim wieku;
  • wyższy u osób z grupą A niż 0.

Pokrywa się to w dużej mierze z ustaleniami dotyczącymi charakteru przebiegu COVID-19. Artykuł opublikowano w rosyjskim czasopiśmie naukowym „Genetyka Ekologiczna”.

Badania krwi a COVID-19

Naukowcy mają już kilka tropów, dlaczego część osób ciężko przechodzi COVID-19, podczas gdy u znakomitej większości infekcja ma postać łagodną, a nawet bezobjawową.

Niedawno pisaliśmy o tym, że za zaostrzenie przebiegu COVID-19 może odpowiadać kortyzol, zwany "hormonem stresu". W grupie pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 poziom kortyzolu przekraczał nawet 3000 nm/L - ponadtrzykrotnie przewyższając wyniki obserwowane po dużych operacjach, gdy poziom kortyzolu we krwi sięga 1000 nm/L.

Dowiedz się więcej"Hormon stresu" zaostrza przebieg COVID-19? 

Wcześniej pojawiały się również doniesienia na temat możliwego związku pomiędzy obniżonym poziomem białych krwinek (eozynofili) a ciężkim przebiegiem COVID-19, jak również markerami wskazujących na uszkodzenie nerek lub naczyń krwionośnych - podwyższonym poziomem antytrombiny III we krwi i albuminy w moczu.

loader

Markery, badane aktualnie przez naukowców w kontekście przebiegu COVID-19, to m.in.:

  • poziom kortyzolu we krwi,
  • poziom eozynofili we krwi,
  • poziom antytrombiny III we krwi,
  • czynnik von Willebranda we krwi,
  • poziom albuminy w moczu.

Źródło: Rzeczpospolita