Oceń
Anna Aksenowa z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego uważa, że za ciężki przebieg COVID-19 może odpowiadać czynnik von Willebranda - donosi "Rzeczpospolita". Co to jest czynnik von Willebranda i jaki ma związek z COVID-19?
Czynnik von Willebranda a COVID-19
Czynnik von Willebranda to jeden z głównych czynników krzepnięcia krwi. Mechanizm miałby przebiegać następująco: koronawirus uszkadza ścianki naczyń krwionośnych. Organizm wysyła czynnik von Willebranda (VWF), żeby „załatał dziury". To zwiększa ryzyko zakrzepicy, która przyczynia się do znacznej części zgonów, związanych z COVID-19 - podaje biuro prasowe uczelni, cytowane przez "Rzeczpospolitą".
Autorka badania Anna Aksenowa z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego podkreśla, że poziom i aktywność czynnika von Willebranda we krwi jest różna u poszczególnych osób.
Poziom czynnika von Willebranda w poszczególnych grupach:
- wyższy u osób czarnoskórych niż u białych Europejczyków;
- wyższy u mężczyzn niż u kobiet;
- wyższy u dorosłych niż u dzieci;
- wyższy u osób starszych niż w średnim wieku;
- wyższy u osób z grupą A niż 0.
Pokrywa się to w dużej mierze z ustaleniami dotyczącymi charakteru przebiegu COVID-19. Artykuł opublikowano w rosyjskim czasopiśmie naukowym „Genetyka Ekologiczna”.
Badania krwi a COVID-19
Naukowcy mają już kilka tropów, dlaczego część osób ciężko przechodzi COVID-19, podczas gdy u znakomitej większości infekcja ma postać łagodną, a nawet bezobjawową.
Niedawno pisaliśmy o tym, że za zaostrzenie przebiegu COVID-19 może odpowiadać kortyzol, zwany "hormonem stresu". W grupie pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 poziom kortyzolu przekraczał nawet 3000 nm/L - ponadtrzykrotnie przewyższając wyniki obserwowane po dużych operacjach, gdy poziom kortyzolu we krwi sięga 1000 nm/L.
Dowiedz się więcej: "Hormon stresu" zaostrza przebieg COVID-19?
Wcześniej pojawiały się również doniesienia na temat możliwego związku pomiędzy obniżonym poziomem białych krwinek (eozynofili) a ciężkim przebiegiem COVID-19, jak również markerami wskazujących na uszkodzenie nerek lub naczyń krwionośnych - podwyższonym poziomem antytrombiny III we krwi i albuminy w moczu.
Markery, badane aktualnie przez naukowców w kontekście przebiegu COVID-19, to m.in.:
- poziom kortyzolu we krwi,
- poziom eozynofili we krwi,
- poziom antytrombiny III we krwi,
- czynnik von Willebranda we krwi,
- poziom albuminy w moczu.
Źródło: Rzeczpospolita
Oceń artykuł