Zamknij

Uwaga, wścieklizna na Mazowszu. Ustawiono tablice z ostrzeżeniami

10.08.2021
Aktualizacja: 10.08.2021 13:10
Wścieklizna na Mazowszu - lekarz weterynarii ostrzega
fot. Polska Press/East News

Mazowiecki Lekarz Weterynarii ostrzega przed wścieklizną na terenie województwa mazowieckiego, stwierdzono już kilkadziesiąt jej przypadków. Przy wejściu do lasów ustawiono tablice z ostrzeżeniami, bo pogoda zachęca do spacerów i wypraw po grzyby. Jak zachować się, gdy spotkamy zwierzę, które może być zakażone?

Na terenie województwa mazowieckiego zostało stwierdzonych 40 przypadków wścieklizny. Choroba została potwierdzona u lisów, jenota, sarny, kota i nietoperza – przekazał PAP Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak. Mazowsze walczy z przypadkami wścieklizny. Niezwykle ważne jest, by w tym czasie zachować ostrożność na terenach zagrożonych.

Które obszary są zagrożone wścieklizną?

– W tej chwili obszar zagrożony wścieklizną obejmuje teren powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawa – informuje mazowiecki lekarz weterynarii.
Jeśli chodzi o Warszawę, ustalony teren zagrożony tą groźną chorobą obejmuje:

 • w dzielnicy Wawer: część ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni
 • w dzielnicy Wesoła: część na południe od ulicy Trakt Brzeski i część od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.

W powiecie mińskim zagrożenie dotyczy 9 gmin: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Pozostałe powiaty są objęte restrykcjami na całym obszarze.

Na zagrożonych terenach ustawiono tablice z ostrzeżeniami

Choć pogoda zachęca do spacerów po lasach i zbierania grzybów i jagód, to przed wybraniem się na grzybobranie należy sprawdzić dokładnie, czy rejon jest zagrożony wścieklizną. – Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz na parkingach pojawiły się czytelne i trwałe tablice z wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT” – informuje mazowiecki lekarz weterynarii.

Na terenach zagrożonych rozwieszane są także plakaty informacyjne. Zakazane jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych (z wyjątkiem sytuacji ustalonych przez przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii). Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie, za wyjątkiem jedwabnika morwowego (Bombyx mori) i pszczoły miodnej (Apis mellifera) muszą przebywać na zamkniętych wybiegach. Należy też bezwzględnie zaszczepić przeciwko wściekliźnie psy, zalecane jest szczepienia kotów.

Jak się zachować, gdy spotkamy zwierzę podejrzane o wściekliznę?

Zalecania, jak zachować się, gdy spotkamy w lesie lub na posesji zwierzę, które może być chore na wściekliznę, są następujące:

 • do chorego zwierzęcia nie należy podchodzić
 • koniecznie trzeba wezwać odpowiednie służby interwencyjne, np. policję, straż miejską lub gminną albo powiatowego lekarza weterynarii
 • dzikiemu zwierzęciu, które dostało się na posesję, należy zostawić otwartą bramę, żeby samo mogło wrócić na wolność
 • w przypadku znalezienia na terenie zagrożonym martwego lisa, należy przede wszystkim powiadomić powiatowego lekarza oraz oznakować dla służb miejsce znalezienia zwierzęcia
 • w przypadku pogryzienia przez dzikie albo gospodarskie zwierzę, należy przemyć ranę i skontaktować się z lekarzem
 • jeśli nie ma potwierdzenia, że zwierzę, które ugryzło, było szczepione na wściekliznę, należy się zaszczepić.

Jakie działania podejmują służby weterynaryjne?

Jak przekazał Paweł Jakubczak, „głównym rezerwuarem wścieklizny są wolno żyjące lisy”. W związku ze stwierdzeniem wścieklizny, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach przeprowadził akcję szczepienia lisów.

 • W marcu została wyłożona szczepionka na części terenu powiatu otwockiego, mińskiego i Warszawy.
 • W maju szczepionka została zrzucona z samolotu na terenie powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, kozienickiego, grójeckiego, mińskiego, otwockiego, nowodworskiego, legionowskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego, pułtuskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz Warszawy.
 • W lipcu szczepionki zrzucono z samolotów na terenie powiatu: Radom, Przysucha, Lipsko, Zwoleń i Przysucha Szydłowiec.

– We wrześniu i listopadzie bieżącego roku planowane jest kolejne szczepienie lisów – poinformował mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii.

Wścieklizna – co to za choroba?

Wścieklizna to choroba zakaźna, którą wywołuje zakażenie wirusem RABV. Atakuje on układ nerwowy wszystkich gatunków ssaków, w tym ludzi. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną – wirus wścieklizny zabija niemal 100 proc osób, u których rozwinęła się choroba. Po ugryzieniu przez wściekłe zwierzę ważny jest czas reakcji. Choć nie zawsze mamy pewność, że zwierzę jest wściekłe, to każde ugryzienie powinno skłonić do wizyty na pogotowiu. Tylko podanie szczepionek i antytoksyny może uchronić przed zachorowaniem na wściekliznę. Na chorobę nie ma leku.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP/Marta Stańczyk