Zamknij

Wirus polio znaleziony w londyńskich ściekach. Czy zagraża Polsce?

24.06.2022 09:10

Brytyjscy eksperci znaleźli wirusa wywołującego polio w próbkach pobranych z okolicznych ścieków. Lokalne władze sanitarne poinformowały o incydencie Światową Organizację Zdrowia (WHO). To ogromne zagrożenie dla nieszczepionych dzieci

Polio w Wielkiej Brytanii. Eksperci ostrzegają
fot. EastNews/Marcin Nowak

Poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) to niebezpieczna choroba, która prowadzi do nieodwracalnych powikłań, takich jak niedowład mięśni czy uszkodzenie nerwów. Polio może również trwale uszkodzić układ oddechowy, co jest bezpośrednią przyczyną zgonu u 5-10 procent chorych. Choć polio w przeszłości było ogromnym problemem, wprowadzenie szczepień pomogło wyeliminować chorobę. Niestety, wirusa znaleziono właśnie w jednej z próbek pobranych z londyńskich oczyszczalni ścieków Beckton. Odkrycia dokonano podczas rutynowych badań. To realne niebezpieczeństwo dla niezaszczepionych. Sytuacją zajmują się brytyjskie służby epidemiologiczne oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Eksperci apelują do rodziców

Jak podaje brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), ryzyko zachorowania wśród zaszczepionych dzieci jest niewielkie. Rodzice powinni jak najszybciej upewnić się, czy dziecko posiada wszystkie obowiązkowe szczepienia. Dotyczy to głównie małych dzieci, które mogły jeszcze nie przyjąć szczepionki.  Eksperci Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) wskazują, że wirus mógł zostać przywieziony do kraju przez osobę, która przyjęła starą wersję szczepionki, w której znajduje się „żywy” wirus. Takiej szczepionki nie podaje się w Wielkiej Brytanii od 2004 roku (w Polsce wycofano ją w 2016 roku).

– Wirus polio wywodzący się ze szczepionek jest rzadki, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest bardzo niskie. Potencjalnie może się jednak rozprzestrzeniać, szczególnie w grupach, w których poziom zaszczepienia przeciw polio jest niski – powiedziała dr Vanessa Saliba, konsultant epidemiolog UKHSA.

W Wielkiej Brytanii dzieci szczepione są trzy razy w pierwszym roku życia. Następnie przyjmują dawki przypominające, gdy skończą 3 i 14 lat. Poziom zaszczepienia trzema dawkami to 86 procent (dane UKHSA). Oznacza to, że wiele dzieci nie ma pełnej odporności na polio. Wirus pochodzi od zakażonej osoby, która wydaliła go z jelit, a następnie jego ślady wykryto w ściekach. Co roku podczas badań ścieków wykrywa się niewielką ilość wirusa wywołującego polio, jednak po raz pierwszy znaleziono skupisko genetycznie spokrewnionych próbek w odstępie kilku miesięcy (od lutego do czerwca). 

Według BBC taka forma wirusa może dostać się do organizmu innej osoby w bardzo rzadkich przypadkach.

Źródło: bbc.com, gov.uk