Zamknij

Wirus dengi i gorączka denga: chorują także Polacy. Objawy, leczenie

28.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 19:47
Gorączka denga
fot. Shutterstock

Denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary w tropikalnych częściach świata. To nie znaczy, że nie występuje w Polsce. Według raportu PZH rocznie w Polsce na gorączkę denga choruje kilkadziesiąt osób, a na całym świecie notuje się ok. 50 milionów zachorowań. Czym jest denga? Jak rozpoznać objawy tej choroby?

Wirusa dengi, który jest przyczyną rozwoju gorączki denga, przenoszą komary zwane komarami tygrysimi z powodu zdobiących je białych i czarnych pasków. Komary te żyją w tropikalnych częściach świata, ale przypadki zachorowań na gorączkę denga obserwuje się niemal na całym świecie.

Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych, w tym ciężkich zaburzeń krzepnięcia i krwotoków.

Wirus dengi nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Denga jest najczęściej rozpoznawaną chorobą wśród turystów, również Polaków, którzy zgłaszają się do ośrodków medycyny tropikalnej z powodu gorączki po powrocie z terenów tropikalnych. Wyjątek stanowi Afryka subsaharyjska, gdzie wciąż przeważają przypadki malarii.

Wirus dengi: zakażenie

Komary przenoszące wirusa dengi aktywne są przede wszystkim za dnia, dobrze zaadoptowane do warunków miejskich, gdzie jako miejsca lęgowe wykorzystują niewielkie zbiorniki słodkiej wody, w tym wypełnione deszczówką wiadra, puszki, a nawet porzucone opony.

Choroba rozwija się po ukąszeniu przez zakażonego wirusem komara.

Gorączka denga: objawy

Objawy zakażenia wirusem dengi pojawiają się zwykle po kilku dniach (3-14) od ukąszenia przez zakażone gatunki komarów. Występuje gorączka o nagłym początku, ból głowy, bóle stawów i mięśni kończyn, wysypka na ciele (u mniej więcej połowy chorych), a także znaczne osłabienie. Czasami, choć nie zawsze, zakażeniu wirusem towarzyszą: zapalenie spojówek lub gardła oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Zdarza się, że u części chorych dochodzi do rozwoju postaci krwotocznej bądź wstrząsu. Objawy zaburzeń krzepnięcia obejmują wybroczyny na skórze oraz krwawienia z błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Zaburzenia pojawiają się najczęściej po kilku dniach choroby, po ustąpieniu gorączki. 

Gorączka denga: leczenie

Niestety nie ma leków przeciwwirusowych skutecznych przeciwko patogenom wywołującym dengę. Leczenie jest objawowe i polega na nawadnianiu organizmu, zbijaniu gorączki, łagodzeniu bólu i korygowaniu zaburzeń krzepnięcia krwi.

Nie ma szczepionki ani leków profilaktycznych przeciw wirusom dengi. Jednak przechorowanie dengi skutkuje wieloletnią odpornością przeciwko typowi wirusa dengi, który wywołał chorobę. Jest to wirus jeden z trzech, człowiek może więc zachorować na dengę aż cztery razy.

Denga w Polsce

Denga  występuje stale na obszarach tropikalnych i subtropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Centralnej, w regionie Pacyfiku i w Afryce, a w ostatnich latach również krajach basenu Morza Śródziemnego (Francja, Włochy, Chorwacja). W Europie odnotowuje się zachorowania zawleczone przez podróżnych powracających z regionów stałego występowania choroby, są też pojedyncze przypadki rodzime.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Polski Zakład Higieny, w 2019 roku w Polsce zanotowano aż 55 przypadków gorączki denga, z czego aż 50 osób wymagało hospitalizacji. W 2018 roku takich przypadków było 30.

Z raportu wynika, że najwięcej przypadków dengi w 2019 roku zarejestrowano w województwie mazowieckim, było ich aż 27.

Wszystkie przypadki dengi w Polsce to przypadki zawleczone z innych krajów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gis.gov.pl; podyplomie.pl; medycynatropikalna.pl