Zamknij

Nowy wirus Nipah ma potencjał pandemiczny. WHO potwierdza

22.01.2021
Aktualizacja: 24.01.2021 11:13
Wirus Nipha: co o nim wiemy?
fot. shutterstock

Czy czeka nas walka z jeszcze bardziej niebezpiecznym wirusem? W Azji czai się nowy wirus Nipah, który niesie ryzyko wyższej śmiertelności – na poziomie 75%. Co wiemy dziś o nim?

  • Nowy wirus Nipah ma również potencjał pandemiczny. Śmiertelność z powodu zakażenia tym wirusem sięga nawet 75 proc.
  • Wirus Nipah może być przenoszony z człowieka na człowieka. 

Nowy wirus Nipah: czym się charakteryzuje?

Pandemia wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 jeszcze się nie zakończyła, a już pojawia się wizja nowego wirusa, który niesie ryzyko wysokiej śmiertelności. Nipah, bo o nim mowa, to wirus, którego naturalnymi żywicielami są zwierzęta owocożerne - głównie nietoperze czy świnie. Występuje on od 20 lat w niewielkich ogniskach epidemicznych na terenie Azji Południowo-Wschodniej.

Wirus Nipah pojawił się po raz pierwszy w Malezji w 1999 r. Odnotowano wtedy 256 przypadków choroby wywołanej wirusem. Dziś już wiemy, że wirus ma potencjał pandemiczny. Potwierdza to grupa ekspertów WHO.

Jakie są objawy zarażenia wirusem Nipah?

Według najnowszych informacji opublikowanych na BBC w ciągu ostatnich dziesięciu lat obecność wirusa potwierdzono w krajach takich, jak Chiny, Indie, czy Bangladesz. W Bangladeszu między 2001 a 2011 rokiem zarejestrowano 11 ognisk. Wirus Nipah należy do rodziny Paramyxoviridae, tej samej, do której należą również wirusy odry, świnki i paragrypy. Osoby, które przeszły zakażenie się tym wirusem zmagają się z problemami neurologicznymi.

Wirus powoduje zapalenie mózgu, objawy, które mogą wystąpić po zakażeniu to gorączka i bóle głowy (utrzymujące się przez 3-14 dni) oraz senność, zaburzenia orientacji i świadomości. Objawy zakażenia pojawiają się zwykle między 4. a 14. dniem, niepokojące jest to, że wirus może inkubować przez ekstremalnie długi czas. Według WHO może być to nawet 45 dni – co daje bardzo długi okres przenoszenia.

Źródło: BBC