Zamknij

Wiadomo, że COVID-19 uszkadza mózg. Naukowcy odkryli, w jaki sposób

26.10.2021 14:52
COVID-19 uszkadza mózg. Nowe badania
fot. Shutterstock

COVID-19 wywołuje wiele zmian w organizmie. Niestety, niektóre z nich są nieodwracalne. Zakażenie wirusem stanowi poważne zagrożenie dla naszego mózgu. Najnowsze badania dowodzą, że SARS-CoV-2 posiada zdolność trwałego niszczenia naczyń krwionośnych. 

  1. Wirus SARS-CoV2 niszczy barierę krew-mózg
  2. Dlaczego komórki mózgu umierają?
  3. Naukowcy: nowe badanie pomoże zapobiegać skutkom COVID-19

Mimo że mózg znajduje się w strefie chronionej specjalną barierą krew-mózg, również jest narażony na skutki COVID-19. Szkodliwy wpływ wirusa SARS-CoV-2 na mózg człowieka potwierdzają dolegliwości, które towarzyszom zarówno chorującym, jak i ozdrowieńcom po COVID-19. Zespół symptomów neurologicznych jest potocznie nazywany mgłą mózgową.

Aż jedna trzecia pacjentów doświadcza nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego. Najczęściej wymieniane objawy to zawroty głowy, zaburzenia koordynacji i świadomości, problemy z pamięcią i koncentracją. Pacjenci skarżą się również na przewlekłe zmęczenie i silne bóle głowy. W jaki sposób COVID-19 uszkadza mózg?

Wirus SARS-CoV-2 niszczy barierę krew-mózg

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez specjalistów z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Zdrowia i Medycyny (Inserm), wirus SARS-CoV2 wpływa bezpośrednio na naczynia krwionośne, które potrafi niszczyć. Pod wpływem wirusa giną komórki tworzące wyściółkę naczyń. To właśnie naczynia krwionośne stanowią najważniejszy składnik bariery krew-mózg, która chroni narząd przed szkodliwymi związkami, a przepuszcza tlen i substancje odżywcze.

Jak zaznaczają naukowcy, odkrycie było możliwe dzięki badaniom przedklinicznych oraz analizie kory mózgowej pobranej od pacjentów zmarłych z powodu infekcji SARS-CoV-2. Badacze wykazali, że zakażenie prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia komórek śródbłonka w mózgu, co skutkuje pojawieniem się w nim pustych naczyń (bez komórek śródbłonka).

Dlaczego komórki mózgu umierają?

Naukowcy ustalili, że aktywność wirusa powoduje powstawanie cząsteczek, które niszczą białko o nazwie NEMO kluczowe dla życia komórek śródbłonka. Uszkodzenie białka ma dwa bardzo poważne skutki. Po pierwsze, zniszczenie bariery ochronnej powoduje mikrokrwawienia, przez co krew dostaje się do miejsc, w których nie powinna się znajdować.

Po drugie w niektórych miejscach dopływ krwi zostaje zmniejszony, co w ekstremalnych sytuacjach może prowadzić do zgonu. Badanie wskazuje na szczęście, że ten niebezpieczny stan jest odwracalny.

Naukowcy: nowe badanie pomoże zapobiegać skutkom COVID-19

Jeśli uzyskane wyniki się potwierdzą, odkrycie wskazywałoby na krytyczny czas choroby, kiedy to uszkodzenia naczyń mogą powodować przyszłe ubytki kognitywne, czy zaburzenia neurologiczne, nawet demencję.

– Wiedza o nasileniu infekcji SARS-CoV-2 i jej wpływie na właściwe działanie mózgu jest kluczowa dla jak najlepszej opieki nad pacjentami w nadchodzących latach – podsumowuje Vincent Prévot, dyrektor ds. badań w Inserm.

Źródło: PAP