Zamknij

Wariant Omikron to nadzieja na koniec pandemii? Epidemiolog wyjaśnia

03.12.2021 12:55

Nowy wariant koronawirusa, który w ostatnim czasie wykryto w południowej Afryce, jest wysoce zaraźliwy. Możliwe jednak, że nie powoduje ciężkiej choroby. Według australijskiego epidemiologa te cechy mogą sprawić, że Omikron wyprze inne, groźniejsze warianty SARS-CoV-2. Czy to szansa na pokonanie pandemii?

Epidemiolog: wariant Omikron może pomóc zakończyć pandemię
fot. Shutterstock

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, wykryty w państwach południowej Afryki, znany jako B.1.1.529, został określony przez WHO jako „wysoce zaraźliwy”. Omikron wyróżnia się ilością nagromadzonych mutacji (zawiera ich niemal 50). Objawy zachorowania na ten wariant wirusa są łagodne i zaliczamy do nich zmęczenie, drapanie w gardle i ból głowy. Zakażenie Omikronem może przypominać przeziębienie. To wysoki stopień zaraźliwości przy jednocześnie łagodnym przebiegu nowego wariantu mogą przyczynić się do wyeliminowania niebezpiecznych odmian COVID-19.

Jak relacjonuje australijska telewizja 7news, tezę te potwierdza australijski epidemiolog prof. Tony Blakely, który uważa, że Omikron, jeśli isttnie okaże się wariantem koronawirusa szczególnie zakaźnym, a nie powodującym ciężkiej choroby, może okazać się sposobem na wyjście z pandemii.

Epidemiolog: Omikron może rozwiązać problem pandemii

Prof. Tony Blakely, który jest wykładowcą Uniwersytetu Melbourne, opiera się na wstępnych raportach z Republiki Południowej Afryki, z których wynika, że  Omikron jest bardziej zakaźny od wariantu Delta, ale  nie powoduje tak poważnego przebiegu choroby.

Łagodniejszy wirus, który nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, a zarazem rozprzestrzenia się bardzo szybko i może stać się dominującym wariantem, mógłby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii – uważa Blakely.

Ekspert przestrzega: nie możemy wykluczyć pojawienia się nowych wariantów

Możliwe, że Omikron pomoże zahamować rozwój groźnych wariantów wirusa, z którymi mamy obecnie do czynienia. Niestety, w przyszłości również Omikron może mutować. Trudno przewidzieć, jak niebezpieczne będą kolejne odmiany SARS-CoV-2.

– Będzie więcej wariantów i nie ma gwarancji, że ten, który przyjdzie po Omikronie i następne będą łagodniejsze. Mogą równie dobrze być bardziej groźne – podkreśla Blakely.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało wcześniej w czwartek, że modele matematyczne wskazują, iż nowy wariant wirusa Omikron może za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Europie. Ponadto, Omikron może się okazać silniejszy niż Delta i stać się dominującym koronawirusem.

We wtorek szefowa ECDC Andrea Ammon powiedziała, że wykryte w Europie infekcje Omikronem mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".WHO podkreśla, że nadal nie wiadomo, czy wariant Omikron jest odporny na istniejące szczepionki, ani czy wywołuje poważniejsze skutki niż inne warianty koronawirusa.

Źródło: PAP