Zamknij

Lambda groźniejsza niż Delta. Jakie warianty mamy już w Polsce?

05.08.2021 11:46

Japońscy naukowcy ostrzegają, że wariant Lambda może być jeszcze groźniejszy niż Delta. I sugerują, żeby wpisać go na listę „wariantów niepokojących”. Czy Lambda jest już także w Polsce?

Które warianty koronawirusa są w Polsce
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Wariant Lambda koronawirusa, po raz pierwszy wykryty w Peru, a obecnie rozprzestrzeniający się w Ameryce Południowej, jest wysoce zakaźny i dużo bardziej odporny na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa – stwierdzili japońscy naukowcy.

Lambda powinna być „niepokojąca”

W badaniach laboratoryjnych naukowcy odkryli, że trzy mutacje w białku S (ang. spike – białku kolca) wirusa odmiany Lambda, znane jako RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q i F490S, pomagają mu oprzeć się neutralizacji przez przeciwciała uzyskane dzięki szczepionce. Według badaczy, dwie dodatkowe mutacje, T76I i L452Q, przyczyniają się do tego, że Lambda jest wysoce zakaźna. Artykuł na ten temat (jeszcze przed recenzją) został opublikowany na bioRxiv.

Japońscy naukowcy ostrzegają, że skoro wariant Lambda został oznaczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „wariant zainteresowania”, a nie jako „wariant niepokojący”, ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że stanowi on poważne zagrożenie.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, czy Lambda jest bardziej niebezpieczna od Delty, zagrażającej obecnie populacjom w wielu krajach, starszy pracownik naukowy Kei Sato z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że „Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi”.

Które warianty koronawirusa są już w Polsce?

Jeszcze dwa dni temu Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce obecne są co najmniej trzy warianty koronawirusa: Delta, Alfa i Gamma, z czego jeden z nich jest dominujący. Teraz sytuacja jest już inna. Z ostatnich danych wynika, że w Polsce obecne są cztery warianty koronawirusa (liczby dotyczą przebadanych próbek):

  • wariant Delta – 108 przypadków 
  • wariant Alfa – 15 przypadków
  • wariant Lambda – 3 przypadki
  • wariant Gamma – 2 przypadki

Do 6 sierpnia nie stwierdzono w Polsce wariantu Lambda. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał jednak w piątek rano, że w Polsce zidentyfikowano wariant Lambda. – W Polsce stwierdzono trzy przypadki zakażenia wariantem Lambda koronawirusa. Nie widzimy, żeby ten wariant był tak aktywny jak Delta i bardziej zakaźny niż Delta – powiedział na antenie telewizji publicznej. Zapewnił także, że resort monitoruje na bieżąco nowe mutacje wirusa.

Z kolei prof. Miłosz Parczewski, specjalista ds. chorób zakaźnych i lekarz naczelny ds. COVID-19 w szczecińskim szpitalu wojewódzkim, powiedział w komentarzu dla PAP, że „jest bardzo wiele wariantów, które są identyfikowane i jest to naturalna ewolucja wirusa”. – Warianty przechodzą między grupami. To będzie się działo cały czas, wirusy mutują, nie jest to nic dziwnego, nie można tego uniknąć – tłumaczył lekarz. – To bardzo dobrze, iż jest system wykrywania wariantów, a możliwość stwierdzenia, czy wariant staje się groźniejszy sprawia, że można też sprawdzić skuteczność szczepionki w jego przypadku – ocenił prof. Parczewski.

Źródło: PAP / Twitter @MZ_GOV_PL