Zamknij

Ryzyko hospitalizacji dwukrotnie większe przy wariancie Delta niż Alfa

30.08.2021 10:15

Już wcześniej naukowcy udowodnili, że wariant Delta roznosi się kilka razy szybciej niż wcześniejszy Alfa. Teraz wiadomo także, że ryzyko znalezienia się w szpitalu po zakażeniu Deltą jest dwa razy większe niż przy Alfie. Ale są i dobre wiadomości.

Wariant Delta i większe ryzyko hospitalizacji
fot. Shutterstock

Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, który będzie wymagał pobytu w szpitalu, jest ponad dwa razy wyższe u pacjentów zakażonych wariantem Delta koronawirusa niż u zainfekowanych wariantem Alfa - wynika z badań angielskich naukowców. Opublikowano je w czasopiśmie „Lancet”. Z badań wynika też, że dużą rolę w ograniczaniu zakażeń koronawirusem grają szczepienia.

Niespełna 2 proc. zakażeń u osób zaszczepionych

Badacze przeanalizowali ponad 43 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w Anglii między 29 marca a 23 maja br. Wszystkie próbki były sekwencjonowane, by określić, który wariant spowodował infekcję. Zakażenia zdiagnozowano u:

  • 1,8 proc. osób u w pełni zaszczepionych osób
  • 24 proc. badanych, którzy przyjęli tylko jedną dawkę
  • 74 proc. osób, które nie były zaszczepione.

– W wynikach badań widać, jak duże znaczenie mają szczepienia przeciwko koronawirusowi – powiedziała dziennikowi „The Guardian” jedna z autorek publikacji, dr Anne Presanis z Uniwersytetu w Cambridge.

Zainfekowani Deltą częściej trafiają do szpitala

Naukowcy ustalili, że ryzyko hospitalizacji z powodu zakażenia dominującym obecnie w Wielkiej Brytanii wariantem Delta jest 2,26 raza wyższe niż w przypadku infekcji Alfą, będącą wcześniej najbardziej rozpowszechnionym wariantem.

– Wyniki sugerują, że ogniska zakażeń wariantem Delta w niezaszczepionych populacjach mogą prowadzić do większego obciążenia systemu opieki zdrowotnej niż ogniska wariantu Alfa – zaznaczono w podsumowaniu opublikowanego badania.

Wiadomo już, że wariant Delta jest znacznie bardziej zakaźny, a obecna analiza potwierdziła, że osoby nim zainfekowane częściej trafiają do szpitala – zauważył w rozmowie z „Guardianem” dr Peter English, zajmujący się epidemiologią emerytowany przewodniczący komitetu zdrowia publicznego brytyjskiej izby lekarskiej.

Źródło: PAP