Zamknij

Wiceminister zdrowia: wariant Delta Plus jest już w Polsce

02.07.2021 12:01

Jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polsce mamy już ponad 100 zakażeń wariantem Delta, a także kilkanaście wariantem Delta Plus. Choć od kilku dni przyrost nowych zakażeń i zgonów jest stały, nowe, uważane za groźniejsze odmiany wirusa także docierają do naszego kraju.

Wariant Delta Plus jest w Polsce
fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Wiceszef Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska w porannej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia przekazał najnowsze informacje na temat występowania w Polsce wariantu Delta, który po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach. Według najnowszego raportu, w Polsce obecnie mamy potwierdzonych 106 przypadków mutacji Delta oraz 12 przypadków mutacji Delta Plus. – Widzimy, że ta mutacja do Polski także będzie docierała – powiedział wiceminister.

Szczepionki przeciw COVID-19 skuteczne na Deltę

Kraska zapewnił, że według ostatnich badań potwierdzonych przez Europejską Agencję Leków, obecne szczepionki działają skutecznie na nowe mutacje: Delta i Delta Plus. – Szczepionka firmy Pfizer to jest prawie 96 proc. skuteczności, AstraZeneca – 92 proc. To jest naprawdę wysoka skuteczność – podkreślił wiceminister.

Zastrzegł jednak, że choć skuteczność szczepionek jest wysoka, to pewna część zaszczepionych nie uzyskuje odporności po podaniu tych preparatów, tak aby uchronić się przed zakażeniem. – Badania pokazują jednak, że nawet jeśli te osoby zachorują, to chorują w sposób łagodny. Szczepionki zabezpieczają nas przed hospitalizacją, przed zgonem – wyjaśniał.

Według ekspertów, wariant Delta jest od 40 do 60 proc. bardziej zakaźny od wcześniejszych mutacji. Wiceminister zauważył, że na te mutacje częściej chorują osoby młodsze, także dzieci.

Skąd się wziął wariant Delta Plus?

Ministerstwo zdrowia Indii informowało w połowie czerwca, że wariant Delta Plus, nazywany także AY.1 i stanowiący odmianę znanego od zeszłego roku wariantu Delta, zarejestrowano w kraju po raz pierwszy w kwietniu w ok. 40 próbkach zebranych w sześciu dystryktach stanów Maharasztra, Kerala i Madhja Pradeś. W Indiach uznano go za "wariant niepokojący".

Już w połowie czerwca ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski ostrzegał, że Delta Plus może być bardzo zakaźna odmianą. – Mimo wakacji, trzeba zachować czujność i monitorować sytuację, bo wariant Delta ma duży potencjał epidemiczny. Kolejna fala może nadejść szybko [...] – stwierdza ekspert.

Deltę Plus wykryto dotąd także w dziewięciu innych państwach: USA, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Japonii, Nepalu, Rosji, Chinach oraz w Polsce.

Źródło: PAP