Zamknij

W ciągu dwóch lat ponad 16 milionów ofiar COVID-19 na świecie – szacuje WHO

06.05.2022
Aktualizacja: 06.05.2022 12:20

Nawet 16 milionów osób mogło umrzeć na świecie z powodu pandemii koronawirusa. Takie szacunki opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia. Ta suma obejmuje nie tylko osoby, które zmarły bezpośrednio z powodu COVID-19, ale również niebezpośrednie ofiary wirusa SARS-CoV-2.

Pandemia pochłonęła ponad 16 milionów ofiar
fot. Shutterstock

Choć na stronie Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalna liczba osób, które zmarły z powodu COVID-19 na całym świecie, wynosi niespełna 6 milionów 250 tysięcy, to organizacja uważa, że liczba ta jest zaniżona. Poinformowała, że według zaktualizowanych informacji od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku na całym świecie pandemia COVID-19 spowodowała bezpośrednio lub pośrednio śmierć od 13,3 do 16,6 mln osób.

Ludzie umierali nie tylko z powodu COVID-19

WHO wyjaśnia, że za pośrednie spowodowanie śmierci uważa takie przypadki, kiedy z powodu przeciążenia systemów opieki medycznej pacjentom nie udzielono właściwej opieki, np. przesunięto terminy zabiegów chirurgicznych czy chemioterapii.

Wcześniej dane z krajów zrzeszonych w WHO wskazywały, że od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 pandemia spowodowała śmierć 5,4 mln osób.

Ofiar koronawirusa więcej ze względu na „podwyższoną śmiertelność”

Organizacja od początku pandemii ostrzegała, że dane na temat liczby przypadków śmiertelnych koronawirusa są zaniżone oraz że należy zwrócić uwagę na ogólną „podwyższoną śmiertelność”, czyli większą średnią liczbę zgonów, wywołaną podczas pandemii właśnie przeciążeniem placówek medycznych – wyjaśnia francuska agencja prasowa AFP.

W Polsce od początku pandemii koronawirusa, czyli od 4 marca 2020 roku, z powodu lub w związku z COVID-19 zmarło ponad 116 tysięcy osób – jak podają oficjalne statystyki rządowe. Niestety, trudno jest oszacować, jak wiele osób w naszym kraju zmarło pośrednio w wyniku pandemii koronawirusa, czyli nie było zakażonych, ale zmarło z powodu przeciążenia placówek medycznych opieką nad chorymi na COVID-19.

Źródło: PAP / Gov.pl / Covid19.who.int