Zamknij

WHO alarmuje: zbyt szybko znosimy restrykcje. Grozi nam kolejna fala COVID-19?

23.03.2022 11:58

W wielu krajach znoszone są obostrzenia związane z COVID-19. Tymczasem silnie zakaźny subwariant Omikrona BA.2 powoduje coraz więcej zakażeń w Europie. WHO wydało oficjalne ostrzeżenie

Znoszenie obostrzeń: WHO wydaje ostrzeżenie
fot. Shutterstock

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że apogeum piątej fali koronawirusa mamy już za sobą. W związku z tym, w najbliższy czwartek ma zostać ogłoszona decyzja dotycząca zniesienia obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a także izolacji i kwarantanny, które mają zostać wycofane. Możliwe, że ustalenia znoszące podstawowe restrykcje wejdą w życie już 1 kwietnia.

– Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady ds. COVID-19. Wiem, że ostateczne stanowisko jest wypracowywane – powiedział dziś Szef KPRM Michał Dworczyk w Polsat News.

Niestety, prognozy dotyczące znoszenia obostrzeń w Polsce wcale nie oznaczają, że pandemia nie stanowi zagrożenia, wręcz przeciwnie. Liczba zakażeń znów zaczęła rosnąć – głównie we Włoszech i Francji, a wystąpienie problemu w Polsce to kwestia czasu. W takiej sytuacji rezygnacja z restrykcji może doprowadzić do kolejnej fali pandemii, co potwierdza WHO. Jak ocenił we wtorek regionalny dyrektor ds. Europy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Hans Kluge, kraje Europy, w których rośnie liczba zakażeń koronawirusem, zbyt szybko zniosły restrykcje.

WHO: obserwujemy wzrost zakażeń w kilku krajach

Jak poinformował Kluge, ponowny wzrost zakażeń koronawirusem zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji i na Cyprze. Powodem jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się podwariantu BA.2., który jest dużo bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje. Według waszyngtońskiego dziennika The Hill, podwariant BA.2 wariantu koronawirusa Omikron odpowiada obecnie w USA za blisko 35 procent wszystkich nowych zakażeń i od kilku tygodni staje się coraz częstszą przyczyną infekcji. Do wzrostu zakażeń przyczynia się znoszenie restrykcji sanitarnych. Specjaliści ostrzegają, że nowy podwariant może szybko stać się główną przyczyną zakażeń na świecie.

Doradca Białego Domu ds. pandemii dr Anthony Fauci poinformował w niedzielę, że podwariant BA.2 nie wydaje się być bardziej niebezpieczny niż poprzednie mutacje wirusa, nie pokonuje też bariery immunologicznej związanej ze szczepieniami lub przebyciem Covid-19. Może to oznaczać, że wzrost zakażeń nie będzie wiązał się z większą liczbą hospitalizacji.  Należy pamiętać, że samo przechorowanie COVID-19 nie daje wystarczającej odporności, która chroni przed ponownym zakażeniem, dlatego tak ważne jest przyjmowanie dawek przypominających szczepionki.

Źródło: PAP