Zamknij

W jakiej kolejności występują objawy COVID-19? To zależy od wariantu

20.12.2021 14:23

Objawy zakażenia koronawirusem mogą się różnić w zależności od tego, z jakim wariantem mamy do czynienia. Jak ustalili naukowcy, dotyczy to również kolejności, w jakiej pojawiają się dolegliwości świadczące o zakażeniu. 

Kolejność objawów COVID-19 zależy od konkretnego wariantu. Nowe badania
fot. Shutterstock

Typowe objawy COVID-19 to gorączka, duszność w klatce piersiowej, spadek saturacji, kaszel, ból głowy i osłabienie. Jednak nasilenie i rodzaj objawów mogą się różnić u każdego pacjenta. Wiele zależy od indywidualnego stanu zdrowia i chorób towarzyszących. W zależności od wariantu wirusa zmienia się też kolejność występowania symptomów choroby, co potwierdziły najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Southern w Kalifornii. Nowe ustalenia naukowców pomogą w szybszym diagnozowaniu COVID-19. Mogą także przyczynić się do efektywnego leczenia, zwłaszcza w sezonie grypowym.

Najpierw kaszel czy gorączka?

Kierowany przez dr. Petera Kuhna zespół, na podstawie danych zebranych w początkowej fazie epidemii w Chinach, opracował model matematyczny przewidujący kolejność wystąpienia poszczególnych objawów COVID-19.

Co zaskakujące, najbardziej prawdopodobna kolejność objawów różniła się bardzo między początkowym okresem pandemii w Chinach, gdzie pierwszym objawem była gorączka poprzedzająca kaszel, a nudności i wymioty były trzecim co do częstości występowania objawem. W późniejszym etapie, kiedy wirus rozprzestrzenił się także w USA, to właśnie kaszel był najbardziej prawdopodobnym pierwszym objawem, a biegunka najczęstszym trzecim objawem.

Analiza dodatkowych danych z Brazylii, Hongkongu i Japonii pozwoliła wykazać, że różna kolejność covidowych objawów wiąże się jednak nie tyle z regionem geograficznym czy charakterystyką pacjenta, ile z odmiennymi wariantami SARS-CoV-2.

Naukowcy: prawidłowe rozpoznawanie objawów hamuje kolejne zakażenia

Obecność jednego z pierwszych wariantów wirusa - D614G (który dominował w USA na początku 2020 r.) na danym obszarze, wiązała się z wyższym prawdopodobieństwem kaszlu jako pierwszego objawu COVID-19. Wariant ten okazał się bardziej zakaźny niż wariant pierwotny, ponieważ zakażeni ludzie nie poddawali się kwarantannie, dopóki nie dotknęła ich gorączka.
Kiedy w Japonii pierwotny szczep referencyjny z Wuhan został wyparty właśnie przez D614G, zmieniła się kolejność objawów u pacjentów.

Autorzy publikacji wskazują, że kolejność objawów jest bardzo ważna, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy siła rozprzestrzeniania się wirusa. Zakażeni powinni wykonywać testy od razu po rozpoznaniu pierwszych symptomów choroby, co uchroni innych przed zachorowaniem.

Źródło: PAP