Grozi nam twindemia, czyli jednoczesna epidemia COVID-19 i grypy

25.09.2020 13:45
Twindemia
fot. Shutterstock

Specjaliści coraz częściej ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli nałożeniem się w czasie jesieni i zimy zakażeń wirusami powodującymi COVID-19 oraz grypę sezonową. Taka sytuacja może być groźna. Jak pokazują badania, twindemia ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko śmierci.

- Jesteśmy w decydującym momencie – podkreśla Stella Kyriakides. Komisarz UE ds. zdrowia zwróciła uwagę, że w wielu krajach Unii jest obecnie więcej zakażeń koronawirusem, niż w marcu 2020 r. Również w Polsce obserwuje się obecnie znaczny wzrost nowych przypadków koronawirusa - w piątek 25 września zanotowano rekordową ilość zakażeń, aż 1587.

Z najnowszych danych wynika, że we Francji w czwartek odnotowano rekordową dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, która przekroczyła 16 tys., a dzień wcześniej wyniosła ponad 13 tys. W Hiszpanii liczba dobowych zakażeń przekroczyła już 10 tys. i nadal rośnie. Podobnie jest też w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ: Podwójne zakażenie koronawirusem i grypą – czy grozi nam superinfekcja?

Twindemia zwiększa ryzyko śmierci

Wszystko wskazuje na to, że z nadejściem grypy sezonowej jesienią i zimą może rozwinąć się twindemia COVID-19 oraz grypy – ostrzega komisarz EU ds. zdrowia. Stella Kyriakides namawia do szczepienia się przeciwko grypie, żeby uniknąć ewentualnego jednoczesnego zakażenie koronawirusem i wirusem grypy.

Dlaczego twindemia może być groźna? Jednoczesne zakażenie wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko powikłań oraz zgonu, co potwierdziły opublikowane kilka dni temu badania specjalistów Public Health England. Obserwacje przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r., kiedy w Wielkiej Brytanii podobnie jak w innych krajach europejskich rozwijała się pandemia. Na potrzeby badania przeanalizowano prawie 20 tys. pacjentów przyjętych do szpitala z powodu grypy sezonowej oraz choroby COVID-19.

Z badań tych wynika, że w Anglii hospitalizowani pacjenci z jednoczesną infekcją koronawirusem oraz wirusem grypy umierali ponad dwukrotnie częściej, niż chorzy przyjęci do szpitala jedynie z chorobą COVID-19.

Z danych przedstawionych przez agencję Reutera wynika, że w Europie co roku dochodzi od 4 do 50 mln zakażeń grypą sezonową, w zależności od tego, jak bardzo w danym okresie była nasilona epidemia. Co roku grypa uśmierca od 15 tys. do 70 tys. Europejczyków.

Źródło: PAP