Zamknij

Test na koronawirusa: jak się przygotować? Zalecenia Ministerstwa Zdrowia

22.10.2020 17:16

Masz skierowanie na test wykrywający zakażenie koronawirusem? Zanim staniesz w kolejce przed punktem, w którym pobierane są wymazy, sprawdź, jak się do tego badania przygotować. Jeśli tego nie zrobisz, możesz być odprawiony z kwitkiem, istnieje też ryzyko, że wynik testu będzie niewiarygodny. 

Test na koronawirusa/Beata Zawrzel/REPORTER
fot. Test na koronawirusa/Beata Zawrzel/REPORTER

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Ministerstwo Zdrowia wydało specjalne wytyczne dla osób, które mają skierowanie na test na koronawirusa. Aby badanie było wiarygodne, muszą być spełnione pewne warunki. 

  • Co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu: bądź na czczo, nie myj zębów, nie używaj płynu do płukania jamy ustnej, zrezygnuj z gumy do żucia, tabletek do ssania na gardło, nie pij syropów przeciwkaszlowych (nawet ziołowych), nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok.
  • Przed samym wymazem nie wydmuchuj nosa.
  • Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki.

Wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi, powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numer PESEL.

Wynik testu będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, pacjent powinien być o nim również poinformowany przez lekarza POZ.

Kto kieruje na testy na koronawirusa?

Na test może skierować lekarz POZ, także w trakcie teleporady, a także inny specjalista oraz lekarz w szpitalu. Jeśli pacjent jest samodzielny lekarz zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. 

Test zaleca się, gdy występują objawy COVID-19:

Wskazaniem do zrobienia testu jest też bezpośredni kontakt z osobą zarażoną COVID-19.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl, gov.pl