Zamknij

Test na koronawirusa bez wychodzenia z auta. W Polsce powstał pierwszy taki punkt

15.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 23:02

W Gdyni przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) można wykonać test na koronawirusa bez wychodzenia z auta. Badanie trwa kilka minut, a na wyniki czeka się około dwóch dni. Dzięki centrum testowe COVID-19 drive-thru pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie i ogranicza ryzyko zakażenia. 

Testy na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu
fot. Shutterstock

Testy na koronawirusa w Polsce: badania przeprowadzają studenci

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało centrum do testów na koronawirusa. Pacjenci, którzy wcześniej się zarejestrowali przyjeżdżają samochodami, pobierany jest od nich wymaz i odjeżdżają. 

Pacjent, który chce mieć przeprowadzone badania, najpierw musi skontaktować się z infolinią, którą obsługują studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Można dzwonić na numer telefonu 58 349 18 88 przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 9 do 15.

– Studenci przeprowadzają wywiad z pacjentem, na podstawie którego następuje kwalifikacja do badania - mówi dla TVN24 dr n. hum. Joanna Śliwińska, rzeczniczka prasowa GUMed. Po kilku godzinach pacjent dostaje informację, czy się zakwalifikował. Jeśli tak, może o wyznaczonej godzinie przyjechać do centrum. - Przy wjeździe jest legitymowany przez służby porządkowe. Następnie wjeżdża do specjalnie przygotowanego namiotu, co ważne, pacjent tylko zarejestrowany i tylko samochodem osobowym – zaznacza Śliwińska.

W specjalnie przygotowanym namiocie studenci przeprowadzają kolejny wywiad, mierzą temperaturę i pobierają wymaz z nosogardzieli do badań. – Odpowiednio zabezpieczony trafia na badania molekularne do sanepidu –informuje rzeczniczka GUMed.

146843
fot.

źródło: GUMed

Po wszystkim pacjent wraca do domu, gdzie czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jak informuje Śliwińska, utworzenie i funkcjonowanie centrum nie byłoby możliwe bez wsparcia wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT), a także władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i studentów GUMed, którzy jako wolontariusze pracują w punkcie pobierania wymazu, a także obsługują infolinię.

Z badania będą mogli skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania. Jest ono bezpłatne. – Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy: podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 380C), utratę węchu i smaku, kaszel i przypuszcza że może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 powinien skontaktować się z infolinią – tłumaczy dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. – Podczas rozmowy operator zada kilka pytań i na ich podstawie zakwalifikuje do wykonania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do Centrum, które znajduje się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9B (na parkingu przed wejściem głównym). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo itd.), nie zostaną dopuszczeni do badania. – Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL – dodaje dr Maciej Grzybek. – Następnie zostanie wykonany pomiar temperatury i pobrany wymaz z nosogardzieli, który jest bezpieczną, standardową procedurą medyczną.

- Takie rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zakażenia wśród innych pacjentów UCMMiT wirusem Sars-CoV-2. Przyjęte rozwiązanie pozwoli również znacząco odciążyć rutynową pracę izby przyjęć UCMMiT – wyjaśnia Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Centrum testowe COVID-19 drive-thru powstało z inicjatywy naukowców Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest wiodącą jednostką w kraju oraz Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie chorób pasożytniczych i tropikalnych.

Źródło: TVN24, gdansk.pl