Zamknij

Te osoby są najbardziej narażone na zgon z powodu COVID-19. Nowe badania

27.01.2022 12:58
EastNews/ Marek Berezowski
fot. EastNews/ Marek Berezowski

COVID-19 zabija miliony osób na całym świecie. Coraz więcej osób trafia do szpitali z powodu niewydolności oddechowej. Sprawdzono, w jakiej grupie występuje największe ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu choroby.

Mimo że spora część osób chorujących na COVID-19 nie wymaga hospitalizacji i szybko wraca do zdrowia, u innych choroba powoduje dramatyczne powikłania. Pandemia koronawirusa przez ostatnie dwa lata odebrała zdrowie i życie wielu pacjentom. Z powodu COVID-19 zmarło już ponad 5 milionów osób na świecie. Nie zawsze byli to seniorzy zmagający się z ciężkimi chorobami przewlekłymi, ale również młodzi, zdrowi ludzie, a nawet dzieci. Czy można przewidzieć, dla kogo zakażenie koronawirusem stanowi największe niebezpieczeństwo? Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej sprawdzili, u kogo występuje największe ryzyko zgonu z powodu COVID-19. Okazuje się, że hospitalizowani pacjenci z COVID-19 dwa razy bardziej narażeni na śmierć lub nawrót ciężkich dolegliwości i powrót do szpitala.

Naukowcy: osoby hospitalizowane są narażone na inne problemy zdrowotne

Badanie przeprowadzono na danych około 25 tysięcy hospitalizowanych w związku z zakażeniem koronawirusem pacjentów, które porównano z historią stanu zdrowia 100 tysięcy wybranych członków populacji. Wyniki wskazały na większe prawdopodobieństwo powrotu ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz niemal pięciokrotnie większe ryzyko śmierci w ciągu 10 miesięcy – podała agencja Bloomberg.

– Nasze wyniki sugerują, że osoby przyjęte do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem są zdecydowanie bardziej narażone na inne problemy zdrowotne w ciągu następujących po hospitalizacji miesięcy – powiedział epidemiolog Krishnan Bhaskaran.

Opublikowane we wtorek badania są kolejnymi, które zwracają uwagę na długotrwałe efekty zakażenia koronawirusem.

Jakie są najczęstsze powikłania u ozdrowieńców?

Duńskie badania wskazały wcześniej, że nawet rok po przebytej hospitalizacji trzy czwarte byłych pacjentów covidowych zmaga się z chronicznym zmęczeniem i innymi problemami fizycznymi, 25 procent z nich skarży się na ataki niepokoju i inne dolegliwości psychiczne. Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Florydy odkryli, że hospitalizowani dorośli poniżej 65. roku życia są 223 proc. bardziej narażeni na śmierć w ciągu roku po przebyciu COVID-19 niż osoby o podobnym profilu medycznym, które nie zakaziły się SARS-CoV-2.

Źródło: PAP