Zamknij

Tasiemiec, czyli pasażer na gapę. Jak się go pozbyć?

23.01.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 10:23

Tasiemczyca, wywołana przez tasiemca, powoduje bardzo przykre dolegliwości. Bóle brzucha, wymioty, nudności i osłabienie, to główne objawy zakażenia tasiemcem, który może także powodować drastyczną utratę wagi. Tasiemiec to pasożyt, który znajduje sobie miejsce do życia w jelicie cienkim człowieka. Co zrobić, żeby uniknąć zakażenia tasiemcem? Unikać surowego mięsa, sushi i tatara, a także jedzenie warzyw i owoców prosto z krzaczka. Dowiedz się, jak walczyć z tym nieproszonym gościem.

Tasiemiec
fot. EastNews

Tasiemce to płaźnice pasożytujące wewnętrznie, swoim wyglądem przypominają wstęgę. To pasożyty, które nie mogą żyć bez pośredniego żywiciela. Człowiek z reguły jest ich żywicielem ostatecznym, ale zdarza się, że również pośrednim. Dzieje się tak najczęściej, gdy niechcący zjemy lub wypijemy coś zanieczyszczonego kałem z jajami tego pasożyta.

Zakażenie tasiemcem jest dla człowieka bardzo niebezpieczne, zwłaszcza wtedy, gdy larwy przenikną przez błonę śluzową jelita i dostaną się do krwi. Stamtąd mogą przedostać się do wątroby, mięśni, oczu i mózgu. Tasiemiec wywołuje tasiemczycę, groźną chorobę pasożytniczą. Źródłem tasiemczycy są tasiemce uzbrojone i nieuzbrojone, tasiemce karłowate, bruzdogłowe szerokie, bąblowcowe i pchle.

Tasiemcem można się zakazić, gdy jaja lub larwy przedostaną się do ust. Ma to miejsce najczęściej poprzez spożywanie zakażonej żywności lub picie zakażonej wody. Jedzenie surowych lub niedogotowanych ryb zwiększa możliwość zakażenia się tasiemcem. Niebezpieczne jest także picie wody, która nie została poddana obróbce. Woda ze strumyków i innych, dzikich zbiorników może zawierać odchody zwierząt zawierające larwy tasiemców.

Larwy tasiemca giną w temperaturze 56 st.C. Poddawanie mięsa dokładniej obróbce termicznej pozwala w dużym stopniu uchronić się przed zakażeniem.

Zakażenie tasiemcem:

 • tasiemiec nieuzbrojony: zakażenie może nastąpić w wyniku zjedzenia mięsa wołowego.
 • tasiemiec uzbrojony: zakażenie następuje w wyniku zjedzenia mięsa świni lub dzika z larwami tasiemca. Po zjedzeniu samych jaj można zachorować na wągrzycę, bardzo groźną chorobę, która charakteryzuje się tym, że larwy tasiemca rozwijają się w różnych narządach.
 • tasiemiec karłowaty: źródłem zakażenia mogą być brudne ręce, np. ubrudzone kałem. Zakażenie rozwija się najczęsciej u dzieci, które przebywają w dużych skupiskach ludzkich, w ciepłym klimacie. W Polsce występuje stosunkowo rzadko. To jedyny typ tasiemca, który nie potrzebuje żywiciela pośredniego, a jego pełny cykl rozwojowy odbywa się w kosmkach jelitowych i w świetle jelita cienkiego człowieka.
 • tasiemiec bruzdogłowiec szeroki: do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia surowej lub niedogotowanej ryby i skorupiaków z larwami tasiemca.
 • tasiemiec bąblowcowy i pchli: zakażenie jest bardzo groźne dla człowieka. Gdy zwierzę wydziela człony pasożyta, na jego sierść mogą przedostać się jaja. Jeśli człowiek je połknie, na przykład oblizując rękę po zabawie z psem lub nie myjąc ręki przed posiłkiem, staje się żywicielem pośrednim. W żołądku człowieka z jaja wydostaje się onkosfera, która przedostaje się do krwi i wraz z nią wędruje do innych narządów.

Tasiemiec zaczyna się rozwijać i rosnąc od momentu, gdy trafi do przewodu pokarmowego człowieka. Już po trzech miesiącach jest w pełni dorosły i wtedy następuje odpadanie członów, które znajdziemy w kale oraz uwalnianie jaj.

Tasiemiec i tasiemczyca: objawy zakażenia

Objawy zakażenia tasiemcem nie zawsze są widoczne. Często pojawiają się, gdy tasiemiec jest duży, rozmnaża się i zaczyna zatruwać organizm. Kawałki tasiemca można zauważyć w kale, mogą to być poruszające się strzępki lub większy kawałek pasożyta przypominający część tasiemki. Tasiemca można także zauważyć, gdy wydobywa się bezpośrednio z odbytu podczas próby oddania kału.

Charakterystyczne objawy zakażenia tasiemcem:

 • nudności,
 • biegunka,
 • ból brzucha,
 • częsty głód lub utrata apetytu,
 • zmęczenie,
 • utrata masy ciała,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • osłabienie.

Objawy zakażenia tasiemcem są szybciej i bardziej widoczne u małych dzieci, które szybko stają się apatyczne i osłabione. Zakażeniu towarzyszy biegunka, wymioty i szybka utrata masy ciała. Tasiemczyca jest bardzo niebezpieczna w przypadku dzieci, dlatego podobne objawy powinny skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem.

Tasiemiec i tasiemczyca: kiedy zgłosić się do lekarza?

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, gdy w kale swoim lub dziecka zauważysz poruszające się pasożyty. Objawami niepokojącymi są także: przedłużające się bóle brzucha i biegunki, szybka utrata masy ciała.

Tasiemiec i tasiemczyca: metody leczenia

Zakażenie tasiemcem rozpoznaje się za pomocą badania kału, a także określenia poziomu eozynofili we krwi – podwyższony oznacza alergię lub zakażenie pasożytnicze.

Zakażenie tasiemcem leczy się, podając tabletki, dzięki którym tasiemiec zostaje osłabiony, a następnie wydalony wraz z kałem. W czasie leczenie należy często myć ręce i bardzo starannie dbać o higienę. Jeśli tasiemiec umiejscowi się w innym miejscu niż jelito cienkie, wtedy może być konieczna interwencja chirurga.

Wysoka gorączka towarzysząca chorobie sprzyja pozbyciu się tasiemca, który nie znosi wysokich temperatur. Nie jest to jednak skuteczna metoda na pozbycie się nieproszonego gościa.

Tasiemiec i tasiemczyca: zapobieganie

 1. Nie jedz surowego mięsa, szczególnie z nieznanego źródła.
 2. Nie pij wody, która nie została poddana obróbce.
 3. Nie jedz warzyw i owoców prosto z krzaczka.
 4. Myj ręce po każdym pobycie w ubikacji i przed każdym posiłkiem oraz po zabawie z psem lub kotem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.