Tabletka na malarię? W USA zatwierdzono lek, który zapobiega nawrotom choroby

Monika Piorun
23.07.2018 15:59
Tabletka na malarię? W USA zatwierdzono lek, który zapobiega nawrotom choroby
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na stosowanie pierwszego od 60 lat preparatu przeciwko malarii, który pozwala zwalczać nawracającą postać tej choroby. Każdego roku ginie z tego powodu około 8,5 mln ludzi na całym świecie. Pigułka, która mogłaby temu zapobiec, zdaniem naukowców może doprowadzić do sporego przełomu w medycynie.

Tabletka na malarię? To już możliwe – choć na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy preparat w takiej formie dostał zielone światło od FDA, czyli amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Pigułka zawierająca tefenochinę pozwala zapobiegać nawracającej postaci malarii, wywoływanej przez pasożyta Plasmodium Vivax i będącej najczęstszym rodzajem tej choroby poza Afryką Subsaharyjską. Dlaczego zdaniem naukowców osiągnięcie to ma tak wielkie znaczenie w przypadku malarii?

Do tej pory lekarze, którzy chcieli pozbyć się zarodźca ruchliwego z wątroby pacjentów z malarią, mieli do dyspozycji jedynie prymachininę, którą trzeba było przyjmować przez 14 dni z rzędu. Lek ten nie dawał jednak gwarancji całkowitego pozbycia się pasożyta. Nieodpowiednie dawki lub odstawienie preparatu po kilku dniach (zamiast po dwóch tygodniach) stosowania pozwalały na to, by po pewnym czasie dochodziło do nawrotu choroby, co mogło być śmiertelnie niebezpieczne.

W przypadku tefenochiny wystarczy zaledwie jedna dawka, by trwale pozbyć się pasożyta i zapobiec nawracającej postaci malarii. Na ten rodzaj choroby najbardziej narażone są dzieci oraz osoby z osłabionym układem odporności.

Każdy nawrót malarii prowadzi w ich przypadku do dodatkowego obciążenia dla systemu immunologicznego zainfekowanych pacjentów. Przez lata uważano to zjawisko za najtrudniejszy do wyeliminowania czynnik sprzyjający rozprzestrzenianiu się choroby na całym świecie. Zarażeni stanowili bowiem doskonały rezerwuar dla pasożytów i mogli w szybkim tempie przenosić chorobę na innych ludzi. Nowa tabletka na malarię może wreszcie temu zapobiec.

MALARIA: wszystko, co musisz wiedzieć o chorobie [GALERIA]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____________

zdrowie.radiozet.pl/π