Zamknij

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym został uruchomiony

29.10.2020 13:13
East News/Piotr Molecki
fot. East News/Piotr Molecki

29 października odnotowano w Polsce rekord nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Nowych przypadków potwierdzono aż 20 156. Przedstawiciele rządu zebrali się na konferencji, by przedstawić nowe dane, ustalenia i zaproponować konkretne rozwiązania. 

W czwartek 29 października na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka i dr n. med. Artura Zaczyńskiego - szefa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

- Mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem - epidemią koronawirusa. Wiosną, kiedy liczba zakażeń była mniejsza, wszyscy byliśmy zdyscyplinowani i to pomogło ograniczyć liczbę zakażeń. Dziś kiedy zgonów jest coraz więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy - rozpoczął premier.

Mateusz Morawiecki odniósł się też do protestów, które mają miejsce w Polsce po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Niech ten gniew, ten protest skupia się na mnie, na politykach, ale nie na najsłabszych osobach w społeczeństwie - przekonywał premier.

Dostępność łóżek covidowych w Polsce

Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji, że obecnie w całej Polsce jest 23 tys. łózek covidowych, czego 14 tys. jest już zajętych przez pacjentów chorych na COVID-19. Zdaniem premiera pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. łóżek covidowych, szpitale prywatne zapewnią dodatkowe 10 tys. łóżek covidowych.

''Państwo robi wszystko, by móc leczyć Polaków - stadion jest na to dowodem'' - powiedział premier.

Szpital na Stadionie Narodowym 

Szef KPRM powiedział, że dziś (tj. 29 października) zostanie otwarty tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie, przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem.

Na początku zostanie uruchomionych 300 łóżek, za tydzień 500, a potem kolejne 1000. W sumie będzie 100 łóżek oiomowych.

Według Michała Dworczyka, nawet 3 tys. osób zgłosiło chęć pracy w szpitalu na Stadionie.

Będzie więcej izolatoriów 

Minister Zdrowia zapowiedział, ze planowane jest powiększenie istniejącej bazy izolatoriów z 4 tys. miejsc w najbliższym tygodniu, dwóch, do 10 tys. miejsc.

- Przygotowaliśmy nowe rozwiązanie, które dotyczy poszerzenia bazy izolatoriów, czyli miejsc, gdzie mogą przebywać pacjenci, którzy są już po leczeniu, mają stan na tyle ustabilizowany, doprowadzony do takiego poziomu, że mogą niekoniecznie być leczeni w warunkach szpitalnych - powiedział Adam Niedzielski.

Warto wiedzieć

Co zrobić, gdy pojawią się objawy koronawirusa?

Dr n. med. Artur Zaczyński powiedział podczas konferencji, że pacjenci, u których pojawiły się objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinny skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Wyjątkiem są poważne, ciężkie objawy, takie jak problemy z oddychaniem. W takich przypadkach można zadzwonić pod numer 112, wezwać pogotowie.